Щодо конфіскації та продажу земельних ділянок, власниками яких є громадяни країни-агресора

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації та продажу земельних ділянок, власниками яких є громадяни країни-агресора» (реєстраційний №8167-1).

Проектом акта пропонується доповнити частину сьому статті 130 Земельного кодексу України, яким заборонено продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, виключенням щодо можливості продажу земельних ділянок які конфісковані за рішенням суду.

Змінами до частини четвертої статті 145 ЗКУ запропоновано механізм врегулювання питань щодо конфіскації земельних ділянок на яких розміщено об’єкти нерухомості та визначено орган який здійснює продаж земельних ділянок разом з об’єктом нерухомості, що конфісковані за рішенням суду.

Статтю 145 ЗКУ доповнено частино п’ятою якою передбачено, що вимоги частини сьомої статті 130 Земельного кодексу України стосовно заборони продажу земельних ділянок не поширюються на земельні ділянкиконфісковані за рішенням суду.

З метою реалізації повноважень органу, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель запропоновано доповнити положення пункту «в» статті 6 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» у частині можливості одержувати інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів, банків (баз), даних, а також документів, матеріалів та іншої інформації від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, власників і користувачів земельних ділянок. Також запропоновано закріпити норму, встановлену статтею 145 ЗКУ щодо доповнення повноважень органу, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель правом подавати до суду позови про конфіскацію земельних ділянок.

Проектом також запропоновано внесення змін до статті 3 ЗУ «Про судовий збір» стосовно звільнення органу, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, у справах про конфіскацію земельної ділянки від справляння судового збору, що дозволить заощадити бюджетні кошти та активізувати позовну роботу у випадках подання позовів про конфіскацію.



⭕️ Проте, вказаний законопроект, на думку Головного науково-експертного управління Аппарату ВРУ, містить певні недоліки:

  1. Назва проекту не узгоджується з його змістом, оскільки у тексті проекту йдеться про припинення права власності на земельну ділянку всіх іноземців та осіб без громадянства, а не лише «громадян країни-агресора».
  2. Не враховано того факту, що власниками можуть бути юридичні особи. У зв’язку з цим, на думку спеціалістів управління, питання права власності на земельні ділянки, зокрема, позбавлення такого права, фізичних та юридичних осіб держави-агресора, а також питання отримання ними доходів з належних ним земельних ділянок, в тому числі, й через оренду земельних ділянок як сільськогосподарського, так і несільськогосподарського призначення, потребують комплексного правового регулювання.
  3. Згідно з новим абзацом 2 ч. 4 ст. 145 ЗК України «у разі розташування на конфіскованій за рішенням суду земельній ділянці об’єктів нерухомого майна, що належать на праві приватної власності іноземцям чи особами без громадянства, продаж земельних ділянок разом з об’єктами нерухомого майна здійснюють органи, визначені статтею 17-1 цього Кодексу», якими є державні органи приватизації. Проте відповідно до ст. 17-1 ЗК України «державні органи приватизації здійснюють продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації». Однак об’єкти нерухомого майна, про які йдеться у проекті, не відносяться до об’єктів приватизації, вони стають державними внаслідок їх конфіскації.
  4. Із змісту запропонвоаних змін до ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» не зрозуміло, про які установи та організації йдеться, від яких зазначений центральний орган виконавчої влади має одержувати відповідну інформацію: чи є вони власниками і користувачами земельних ділянок, чи ні тощо; не зовсім зрозумілий із вказаного пункту і спосіб отримання відповідної інформації.

Обговорити вказаний проект можна в групі Містобудування в Україні.

Юрій Брикайло,

DREAMDIM & URBANDATA

Ⓒ 2022

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *