Паркан (огорожа): норми, обмеження по висоті, документи (2019)

Вимоги та обмеження щодо встановлення парканів на присадибних (садових та дачних) ділянках регулюються цілою низкою нормативно-правових актів, частина з яких містить загальні положення про влаштування огорож, а частина – встановлює конкретні вимоги та обмеження (в т.ч. щодо висоти) при спорудженні парканів.

Окрім того, органи містобудування та архітектури при видачі, зокрема, будівельних паспортів або містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (МУОЗЗД), можуть передбачити в них певні обмеження та вимоги щодо влаштування паркану.

📌 Потрібно також звернути увагу, що проектом Закону Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №6403, передбачено введення місцевих правил регулювання забудови. Отже, в майбутньому питання влаштування огорож (парканів) може бути додатково врегульоване ще і місцевими правилами регулювання забудови, як це було кілька років тому, коли діяли Типові регіональні правила забудови, Правила забудови території Київської області, Правила забудов м. Києва і т.п.

Окрім того, в статутах садових товариств та дачних кооперативів можуть бути встановлені певні вимоги та обмеження до встановлення парканів.

Обмеження щодо висоти паркану (огорожі)

Відповідно до положень п. 6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», дозволено проектувати огородження як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови.

При цьому, висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.

✅ Разом із тим, існують також обмеження і щодо мінімальної висоти парканів (огороджень) в певних випадках. Так, наприклад, згідно положень ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», у випадку влаштування пасіки на належній особі земельній ділянці, огорожа навколо пасіки у напрямку вильоту бджіл повинна бути суцільною (дерев'яною, залізною) або живою огорожею заввишки не менше 2 м.


📌 Потрібно також пам’ятати, що згідно положень Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Чи потрібен дозвіл на будівництво паркану?

Постановою КМУ від 07.06.2017 року №406 завтерджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Так, згідно п. 6 вказаного вище Переліку, зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків (щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків), не потребує оформлення дозвільних документів на будівництво.

Таким чином, станом на сьогодні чинне законодавство України не містить зобов’язань щодо оформлення дозвільних документів на будівництво парканів (огорож) на присадибних (садових, дачних) ділянках.

Важливо: огорожа присадибних ділянок не повинна виступати за червону лінію вулиці!Законодавча база

Чинні нормативно-правові акти, які регулюють влаштування парканів (огорож) та/або пов’язані із їх зведенням (станом на 25.01.2019 року):

Додатково можна ознайомитися з листом ДАБІ України №40-203-19/3733 від 24.04.2015 року «Про розгляд звернення щодо надання роз'яснень з приводу спорудження огорож».

 

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

30 Відповісти на “Паркан (огорожа): норми, обмеження по висоті, документи (2019)”

  1. Доброго дня!

   Все, що знаходиться поза межами Вашої ділянки, не є Вашою власність. Швидше за все, за парканом вже землі комунальної власності.

 1. Доброго дня!

  Який повинен бути максимальний розмір садового будиночка?

  1. Вітаю!

   Жодних обмежень по площі немає в законодавстві. Можете і 2000, і 3000 кв.м будувати.

 2. Доброго дня!

  Хочемо відгородити город від сусідського. На якій відстані від межі можна ставити загорожу? Дякую!

  1. Доброго дня!

   Паркан зазвичай ставлять саме по межі, але можете 5 см відступити на свою землю, якщо захочете.

 3. Доброго дня! Якщо я хочу встановити огорожу на своїй присадибній ділянці, чи маю я для цього замовляли проект технічної документації із землеустрою (її поки що немає) для того, щоб знати де саме знаходиться межа ділянки і саме на межі встановити огорожу?

  1. Доброго дня!

   За загальним правилом, використовувати земельну ділянку (в т.ч. і огороджувати) можна лише після того, як її межі буть закріплен межовими знаками. Проте, на практиці для того, щоб знати точно свої межі, потрібно звернутися до геодезистів і вони або просто «покажуть» Вам межі, або виготовлять документацію по встановленню/відновленню меж.

 4. Доброго дня. Підкажіть чи можу я на дачній діляці поставити огорожу не прозору( з бляхи?).

  1. Доброго дня!

   Так, можете. Але незабувайте і про правила добросусідства — буває, що така огорожа від сильного нагріву «випалює» все в сусідів на ділянці на відстані 1-2 метри.

 5. Добрый день скажите сколько метров должен быть забор между соседями? Расмояние между онком и забором 1метр.

  Они поставили забор 3 метра а то и больше.

  Что делать?

  1. Вітаю!

   Між сусідами паркан має бути не більше 2-х метрів, але раніше можна було і вищий робити...

 6. Доброго дня.

  Скажіть будь ласка, який штраф згідно законодавства, якщо забор виступає за червону лінію?

  Дякую.

  1. Вітаю!

   Не обов'язково буде штраф. Все залежить від того чи будувала особа «порушуючи червоні лінії», чи вони були визначені вже після того як особа отримала право власності.

 7. Здравствуйте, скажите, а можно ли ставить глухой забор между дачными участками?

  Спасибо.

  1. Вітаю. На сьогодні прямих заборон ставити глухі паркани немає.

   Раніше існувала вимога до світлопрозорості парканів — зараз її нема.

 8. Здравствуйте, Юрий.

  Прошу уточнить, вашь ответ по поводу строительства глухого забора на границе соседьних дачных участков.

  Действует ли положение относительно прозрачности забора в письме «лист ДАБІ України №40-203-19/3733 від 24.04.2015 року» (говорится о 50% прозрачности).

  Спасибо.

 9. Доброго дня,

  Якої максимальної висоти може бути паркан навколо пасіки з сусідньою ділянкою, щоб не суперечити законодавству?

  Дякую

  1. Вітаю!

   З втратою чинності ДБН 360-92** «зникла» і мінімальна висота паркану при наявності пасіки. Отже, тепер висота паркану — і межах норм маж бути (2/2,5м).

 10. Доброго дня,чи може проходити червона лінія забудови по моїй приватизованній ділянці? В глиб на 5метрів?

 11. Доброго дня, чи є згідно ДБН 2019 мінімальна відстань від дороги для влаштування паркану?

 12. Доброго дня!. Підкажіть, будь ласка, що таке «червона лінія вулиці» — це інженерні мережі (газова труба, водяна труба тощо)? якщо так, то підкажіть, будь ласка, чи може/чи не заборонено, щоб огорожа (зовнішня), виходила за межі ділянки, проте не заходила/не перетинала червоні межі провулка?

 13. Підкажіть скільки метрів від забору належить власнику в приватному секторі, бо сусіди вже геть набридли що все їхнє

  1. Вітаю!

   Особі належить та землях та в тих межах, на яку він має документи (про власніть, оренду тощо). Жодної землі поза межами його ділянки не належить такій особі (сусіду).

  1. Вітаю. Зараз — ні, якщо горіх був аосаджений давно, то діяли інші норми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *