Об'єкти, які можна будувати без оформлення дозвільних документів ДАБІ

Плануючи будівництво на присадибній, садовій або дачній ділянці часто виникають питання, які об'єкти потребують оформлення дозвільної документації на будівництво (а саме будівельного паспорта забудови земельної ділянки та повідомлення ДАБІ про початок виконання будівельних робіт), а які можна будувати без оформлення відповідних документів та які не потребують прийняття в експлуатацію.

Станом на 11.11.2019 року діє Постанова КМУ №406 від 07.06.2017 року, якою затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Вказана Постанова набрала чинності 10.06.2017 року.⭕️ Пунктом 6 зазначеної Постанови визначено перелік об'єктів (щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків), для будівництва яких не потрібно отримувати дозвільні документи та які не потрібно вводити в експлуатацію:

🎯 зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів;

🎯 свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків.

✅ Також до 15.01.2019 року діяла редакція Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (паралельно з Постановою КМУ №406, яка діє - 10.06.2017 року), яка містила перелік об'єктів, які не належать до самочинного будівництва: — для одноквартирних (садибних), дачних та садових будинків:

 • зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд, навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям полегшеної конструкції, погребів, входів в погреби, підпірних стін, воріт, хвірток, приямків, терас, ганків;
 • зміна призначення господарських будівель;
 • улаштування чи закриття дверних (віконних) прорізів у внутрішніх не капітальних стінах, збільшення або зменшення житлової або допоміжної площі за рахунок демонтування або влаштування перегородок (без порушення капітальних несучих стін, несучих конструкцій, опор, балок), комор, утеплення і оздоблення стін;
 • засклення балконів, лоджій, веранд, терас, крім будинків, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, заміна матеріалу стін будинків, господарських будівель без збільшення розміру фундаменту та поверховості;
 • та інше.

📌 Зазначені положення Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації мають застосовуватися у випадках, коли об'єкти були збудовані в період з 29.01.2013 року до 15.01.2019 року (з 15.01.2019 року Інструкцію БТІ було викладено у новій редакції), і постало питання чи відносити ці об'єкти до збудованих самочинно, чи ні. Проте, у випадках, коли, окрім об'єктів, що не належать до самочинного будівництва, було зведено/реконструйовано і об'єкти, що потребували (потребують) оформлення дозвільних документів, простіше скористатися будівельною амністією, і узаконити їх.

Гаражі

На сьогодні лише зведення гаражів без влаштування фундаментів можливе за відсутності документів, що дають право на виконання будівельних робіт.

📌 Будівництво капітальних гаражів (тобто таких, що мають фундамент, а отже не є тимчасовими спорудами) на даний час потребує оформлення будівельного паспорта та повідомлення ДАБІ.Разом із тим, в період з 04.01.2013 року до 29.01.2013 року діяло положення, згідно з яким навіть капітальні гаражі (з влаштуванням фундаментів) не відносилися до об'єктів самочинного будівництва!

Паркани (огорожі)

Влаштування огорож (парканів) на присадибних, садових та дачних ділянках хоча і не потребує оформлення дозвільних документів, проте при їх зведенні потрібно враховувати вимоги чинних будівельних норм.

Приєднання та підключення до мереж

Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів, також не потребує оформлення дозвільної документації.

Отже, відповідно до положень п. 5 Постанови КМУ №406 від 07.06.2017 року, постачальники електроенергії, газу, води тощо не мають права вимагати оформлення дозвільних документів на приєднання та підключення садибних, садових, дачних будинків та господарських будівель і споруд до своїх мереж.

Перепланування

Роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування (щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками), не потребують оформлення документів, що дають право на виконання будівельних робіт.Утеплення

Роботи з теплової ізоляції введених в експлуатацію житлових будинків (стін, даху, горища, технічного, цокольного, підвального поверхів), що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1) та середніми (СС2) наслідками, не потребують отримання дозвільних документів ДАБІ.

🏠 Перепланування без дозволів — 2019!

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

30 Відповісти на “Об'єкти, які можна будувати без оформлення дозвільних документів ДАБІ”

 1. Десь бачила рішення суду, яким погреб визнано самочинним будівництвом. Наталія

  1. Доброго дня!

   Так, було таке рішення ВС. Вважаю, що воно не відповідає чинному законодавству України.

   ВС КАС,справа №806/5238/15 (07.11.19)

 2. Скажіть будь ласка прибудова ванної кімнати і кухні 4/5 з дерев'яного бруса потрібна документація?

  1. Доброго дня!

   Так, потрібні документи, бо це реконструкція фактично.

 3. Доброго дня, скажіть будь ласка що робити коли на даху 6поверхівки збудували кладовки і тепер немає доступу до даху,який підтікає

  До кого звертатись,щоб ці кладовки забрали і був вільний доступ до даху?

 4. Доброго дня, збудований погріб з бетоном перекриттям чи потрібно дозвіл на будівництво гаража який буде зводиться над покривом?

 5. Щодо паркану не конкретно сказано.поясніть,будь ласка.Старий забор із сітки рабиця не треба узаконювати?

  1. Вітаю.

   Якщо у Вас ділянка для будівництва садибного, садового або дачного будинку, то не треба «узаконювати».

 6. я мешкаю на першому поверсі трьох поверхового будинку. Немає місце для висушиння стирки. Хочу будувати невеличку веранду. які документи потрвьні для цього?

  1. Вітаю!

   Якщо мова про багатоквартирний будинок, то спершу потрібро оформити земельну ділянку, а потім отримати містобудівні умови.

 7. Скажіть, якщо зносити стіни сарая і на тому ж фундаменті будувати нові, то чи потрібно брати дозвіл?

  1. Вітаю!

   так, Ви маєте оформити будівельний паспорт на реконструкцію (або на нове будівництво).

 8. Доброго дня.

  Є будівельний паспорт на будівництво будинку (будівництво в процесі). Не врахували накриття для авто та господарське приміщення — має стояти окремо від будинку.

  Господарське приміщення буде без фундаменту. Чи правильно я розумію, що в нашому випадку зміни до буд паспорту робити не потрібно, і це не буде вважатись самочинним будівництвом?

  1. Вітаю!

   Щодо навісу, то тут прямо прописано, що він не потребує дозвільних документів, а щодо госпприміщення, то Вам потрібно буде довести його «некапітальність», щоб не виникло проблем з ДАБІ.

   1. Щиро дякую за відповідь.

    Щодо госблоку ( він буде або пластиковий або дерев‘яний), тож по ідеї доводити його «некапітальність» буде просто? І чи це на словах все відбувається під час здачі в експлуатацію, чи через суди?

    1. Це питання може виникнути на етапі здачі в експлуатацію, якщо орган ДАБК взагалі зможе проводити в той момент перевірки.

 9. Доброго дня, я добудовував другий поверх власного будинку (дозвіл на переобладнання і добудову не брав) і отримав в 2012 році технічний паспорт з БТІ вже на весь будинок разом з другим поверхом. Чи потрібно мені ще якісь документи? (введення в єксплуатацію тощо)

  1. Вітаю!

   Якщо жожних дозвільних документі на такі роботи ви не оформлювали, і не ввели в експлуатацію, то вам необхідно як ввести в експлуатацію та оформити право власності на реконструйований будинок. Наразі виконані вами роботи відносяться до самочинного будівництва.

 10. Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, куди звернутись щодо знесення самовільно побудованого гаража, який ще й розташований на відстані 1 метра від сусіднього будинку.

  1. Вітаю!

   Звертатися потрібно до органу ДАБК, але контроль ще не відновлено в повному обсязі, і тому вони можуть не відреагувати належним чином. Також можна звернутися до органу місцевого самоврядування зі скаргою і до поліції. Але краще все ж дочекатися, коли відновиться державний архітектурно-будівельний контроль, який було зупинено 18.03.2020 року.

 11. Доброго дня!

  Прошу уточнити, чи потрібні якісь дозвільні документи на

  1) знесення (без подальшого будівництва) законного сараю;

  2) зміни матеріалу покрівлі будинку та/або гаражу;

  Якщо потрібно, то як процедурно це потім узаконити? Та які саме документи потрібно буде привести у відповідність?

  Дякую.

  1. Вітаю!

   Формально, знесення це будівельні роботи, і якщо Ви зносите і будуєте нове, то підставою для знесення буде будпаспорт і повідомлення ДАБІ.

   В інших випадках, на практиці — просто зносять і вносять зміни до реєстру.

   Заміна покрівлі (матеріалу) не є роботами, які вимагають дозвільні документи (Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції).

 12. Добрий день. Хотіли переробити горище на мансардний поверх. Порадьте з оформлення яких документів потрібно розпочинати.

  1. Вітаю!

   Якщо мова про садибний, садовий або дачний будинок, то Вам потрібно оформити будпаспорт на такі роботи та подати повідомлення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *