Новий ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки — з 01.12.2019

⭕️ 20 серпня 2019 року було оприлюднено новий ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки. Основні положення.

Вказаний ДБН був затверджений Наказом Мінрегіону №87 від 26.03.2019 року (до якого було внесено зміни Наказом №188 від 08.08.2019 року), і набере чинності 01 грудня 2019 року.

❌ Із набранням чинності ДБН В.2.2-15:2019 Житлові будинки, втратять чинність наступні норми:

✅ Нові будівельні норми поширюються на проектування нових і реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення житлових будинків з умовною висотою до 73,5 м включно: одно квартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб літнього віку і осіб з інвалідністю та гуртожитки.

❗️ Згідно ДБН В.2.2-15:2019 не допускається розміщення у житлових будинках:

 • готелів, хостелів;
 • пунктів приймання склотари та вторинної сировини, а також магазинів сумарною торговельною площею більше 1000 кв.м;
 • спеціалізованих рибних, м'ясних та овочевих магазинів;
 • ветеринарних клінік та їх центрів, ветеринарно-консультаційних кабінетів;
 • лазень і саун (лазень сухого жару), в тому числі у вбудованих фізкультурно-оздоровчих закладах, пралень і хімчисток (крім приймальних пунктів і пралень самообслуговування продуктивністю до 75 кг білизни у зміну);
 • спеціалізованих закладів і підприємств, експлуатація яких може призвести до забруднення території та повітря житлової забудови і квартир з підвищенням понад допустимі рівні шуму, вібрації, іонізуючого та неіонізуючого випромінювання;
 • автоматичних телефонних станцій, призначених для телефонізації житлових будинків загальною площею більше 100 кв.м, вузлів фіксованого зв’язку (обладнання: автоматичних цифрових телефонних станцій, центрів комутації, розподільчих абонентських концентраторів, телекомунікаційного обладнання мережі широкосмугового доступу до Інтернету);
 • спеціалізованих магазинів будівельних, мастильних та інших товарів, експлуатація яких може призвести до забруднення території і повітря житлової забудови; магазинів та складів товарів побутової хімії, легкозаймистих та горючих рідин, вогненебезпечних (горючих) речовин і матеріалів (фарб, розчинників, лаків, пороху), балонів з газом, майстерень та інших приміщень з категорією за вибухопожежною небезпекою А і Б;
 • виробничих приміщень, зуботехнічних лабораторій, клініко-діагностичних та бактеріологічних лабораторій, диспансерів усіх типів, денних стаціонарів диспансерів та стаціонарів приватних клінік, травмпунктів, підстанцій швидкої та невідкладної допомоги, дерматовенеричних, психіатричних, інфекційних та фтизіатричних кабінетів лікарського прийому, відділень (кабінетів) магніто-резонансної томографії;
 • рентгенівських кабінетів, а також приміщень з лікувальною та діагностичною апаратурою і обладнанням, яке є джерелом іонізуючого випромінювання, заввишки припустимого рівня;
 • підприємств побутового обслуговування, в яких застосовуються легкозаймисті речовини (за винятком перукарень, майстерень з ремонту годинників розрахунковою площею до 300 кв.м);
 • майстерень з ремонту побутових машин і приладів, ремонту взуття розрахунковою площею понад 100 кв.м;
 • громадських туалетів;
 • похоронних бюро.

🛑 А от обмеження щодо заборони розміщення в житлових будинках підприємств харчування (кафе, ресторанів тощо) з кількістю місць більше 250, а також казино та залів ігрових автоматів із затвердженої редакції ДБН В.2.2-15:2019 прибрали, хоча в проекті вказаного ДБН розміщення подібних об'єктів було заборонено!

 🏠 Містобудування в Україні

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

Дані технічного паспорта актуальні протягом одного року!

З 15.01.2019 року діє нова редакція Інструкції про порядок проведення техінчної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (затверджена Наказом Мінрегіону від 26.07.2018 року №186).

⭕️ Згідно з п. 6 Інструкції, технічну інвентаризацію проводять у таких випадках:

1) перед прийняттям експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у тому числі після проведення реконструкції, капітального ремонту, технічного переоснащення, реставрації, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;

2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;

3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки шляхом реконструкції завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію;

4) перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, зазначених у пункті 9 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (будівельна амністія 2018—2019).

В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.

🎯 Отже, маємо чотири випадки, коли проведення інвентаризації є фактично обов'язковим, а також положення, за яким техінвентаризація може проводитися за бажанням замовника!

🛑 Однак, незважаючи на те, що в тексті самої Інструкції БТІ не встановлено жодних інших (додаткових) випадків, коли замовник зобов'язаний проводити технічну інвентаризацію нерухомого майна, а також не встановлено жодних строків «придатності» виготовлених технічних паспортів, в кількох додатках до Інструкції можна знайти наступну примітку:

❗️Дані технічного паспорта актуальні протягом одного року з дати проведення технічної інвентаризації.

Подібна примітка є лише в трьох додатках до Інструкції, якими затверджені форми наступних технічних паспортів:

 • на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (Додаток 4)
 • на садовий (дачний) будинок (Додаток 5)
 • на гараж (машино-місце) (Додаток 6)

🛑 Таким чином, техпаспорти на будинки садибного типу, садові, дачні будинки та на гаражі (машино-місця), виготовлені після 15.01.2019 року, фактично стали строковими — один рік з дати проведення технічної інвентаризації!

А технічні паспорти, виготовлені, наприклад, 14.01.2019 року, є безстроковими...

❗️ При цьому, технічні паспорти на всі інші об'єкти, зокрема, квартиру (кімнату, жилий блок, секцію), громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, на будинок квартирного типу (гуртожиток), на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, на об'єкт незавершеного будівництва, на допоміжну (господарську) будівлю, яка не належить до садибного, дачного та садового будинку, не містять подібних приміток, а отже дані техпаспортів на такі об'єкти є актуальними безстроково!

🏠 Містобудування в Україні


Юрій Брикайло, DREAMDIM

2019

Зміни до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах

⭕️ На сайті Мінрегіону повідомляється, що 21.08.2019 року Кабінет Міністрів України схвалив постанову, якою затвердив зміни до Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, розроблених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України з метою приведення положень Порядку у відповідність до вимог чинного законодавства.

📎 Нажаль, текст вказаних змін відутній на сайті Мінрегіону та на сайті КМУ. також відсутня інформація про громадське обговорення подібного документу. У зв'язку з цим буде подано запити з метою ознайомитися із текстом вказаного документу.

Зокрема, відповідно до частини шостої статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з Порядку виключено пункт щодо погодження з Мінприроди та Держкомнацрелігій проектної документації на будівництво об’єктів (мова йде про абзац 13 пункту 6: Сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі: ... будівництва культових будівель та будівель, необхідних для їх обслуговування, що здійснюється релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровано в установленому законом порядку (за умови погодження такого будівництва з Мінприроди та Держкомнацрелігій)).

Також змінами передбачено, що у разі видалення зелених насаджень у зв’язку із будівництвом об’єктів, розмір їх відновної вартості зменшується на суму, передбачену у проектній документації на озеленення території.

Зазначений пункт, на мою думку, містить в собі певні ризики, оскільки вартість майбутнього озелення території замовник будівництва визначатиме самостійно, а отже на папері вартість озеленення може повністю «покривати» відновну вартість видалених зелених насаджень.

Ідентичне положення закріплене в ч. 3 ст. 28 ЗУ “Про благоустрій населених пунктів”: Розмір відновної вартості видалених зелених насаджень зменшується на суму, передбачену проектною документацією на озеленення території.

Матеріал оновлено та змінено 22.08.2019 року.

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

ДБН та відкриті дані, або чому ДБН досі не є відритими даними (OpenData)!

05 червня 2019 року набрала чинності Постанова №409 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відкритих даних», якою, зокрема, до наборів відкритих даних було віднесено ДБН (державні будівельні норми) та ГБН (галузеві будівельні норми).

В статті від 11.06.2019 року я описав, що це означає, коли ДБН стали відкритими даними; і з'явилися коментарі про те, що ДБН вже давно є «відритими» та загальнодоступними даними; і що нічого нового 05.06.2019 року фактично не відбулося.

⭕️ Проте на мою думку загальнодоступність, безоплатність та навіть оприлюднення ДБН в форматі pdf на сайті Мінрегіону, не зробили ці дані дійсно відкритими даними (OpenData) в розумінні Постанови КМУ №835 від 21.10.2015 року!

⭕️ Вважаю, що наразі Державні будівельні норми, які оприлюднені на сайті Мінрегіону, не відповідають такому принципу оприлюднення даних як машиночитаний формат (формат даних, структурований таким чином, що дає змогу інформаційним системам ідентифікувати, розпізнавати, перетворювати та отримувати конкретні дані без участі людини).

Мова йде про те, що при створенні файлів pdf з Державними будівельними нормами, швидше за все використовуються некириличні символи, а тому пошук в таких файлах з використанням символів української мови (кириличних символів) є неможливим!

❗️Ось приклад тексту, який Ви отримаєте після копіювання тексту з ДБН: ÊÓËÜÒÓÐÍÎ-ÂÈÄÎÂÈÙͲ ÒÀ ÄÎDzË˪² ÇÀÊËÀÄÈ ÄÁÍ Â.2.2-16:2019

Звичайно, можна використовувати різноманітні декодери для отримання «зрозумілого» та читабельного тексту, або використовувати програми для розпізнавання текстів, але це все не про відкриті дані...

🎯 Це стосується не тільки раніше оприлюднених ДБН, а і викладеного в серпні 2019 року, тобто вже після набрання чинності ПКМУ №409, нового ДБН В.2.2-16:2019 Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади.

Таким чином, ДБН досі не стали відкритими даними (OpenData) в розумінні чинного законодавства України!

🏠 Містобудування в Україні

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

Державний реєстр речових прав (ДРРП): усі об'єкти нерухомості за одним запитом!

23.07.2019 року набрала чинності Постанова КМУ №599, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та затверджено нову редакцію Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 Зокрема, важливі зміни було внесено в пункт 57 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за якими знову з'явилася можливість отримати інформацію про всі об'єкти нерухомості одного власника (суб'єкта) за єдиним запитом, а не подавати запити щодо кожного окремого об'єкту!

Проте, незважаючи на те, що зміни набрали чинності 23.07.2019 року,  Державному підприємству «Національні інформаційні системи» необхідний був час для реалізації положень ПКМУ №599, а саме: запровадження можливості в Он-лайн будинку юстиції отримання інформації про всі об'єкти нерухомості одного власника за єдиним запитом.

На сьогодні, 16.08.2019 року, така функція вже реалізована!

🎯 Таким чином, отримати інформацію про всі об'єкти конкретної особи можна буде оплативши лише один платіж за запит про надання інформації з ДРРП щодо цієї особи (суб'єкту), а не оплачуючи інформацію по кожному об'єкту окремо, як це відбувається останнім часом.

🎯 Разом із цим, при пошуку за суб'єктом, заявник має можливість вибрати чи отримати інформацію по конкретному об'єкту, чи отримати одним запитом інформацію про всі об'єкти!

🎯  Окрім того, у випадку відсутності інформації в ДРРП, замовник бачить це (зазначено, що Об'єктів не знайдено), і може не оплачувати запит, якщо йому не потрібно паперового підтвердження вказаної інформації.

Вартість

Положеннями частини 6 статті 34 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, якою встановлено, що за отримання інформації отримання інформації, витягу в електронній формі з Державного реєстру прав у порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону, справляється адміністративний збір у такому розмірі 0,025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 20 грн.

❗️ А згідно п. 7 Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі обрання особою варіанта отримання інформації з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права в цілому щодо суб’єкта речового права, обтяження адміністративний збір справляється в установленому законом розмірі з розрахунку за кожні 25 сторінок інформації.

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019