Садибна, садова та дачна забудова – зміни з 01.10.2019 року

01 жовтня 2019 року має набрати чинність ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, який розроблено, фактично, на заміну ДБН 360-92 та ще низки ДБН.

Таким чином, 01.10.2019 року мають змінитися норми, що діяли більше 25 років (ДБН 360-92 набрав чинності 01.01.1993 року)!

➡️ В цьому матеріалі буде порівняно норми чинного ДБН 360-92 та норми, які вводить ДБН Б.2.2-12:2019, та які стосуються садибної, садової та дачної забудови. Вказані норми будуть застосовуватися з 01.10.2019 року, зокрема, і до оформлення будівельного паспорту забудови земельної ділянки. Також їх необхідно буде враховувати вибираючи земельну ділянку для будівництва.



Поверховість (висотність)

На сьогодні (ДБН 360-92):

🎯 Район садибної̈ забудови може бути сформований̆ окремими житловими чи блокованими будинками з присадибними (приквартирними) ділянками з господарськими будівлями або без них. Забудова цих районів не повинна перевищувати 4-х поверхів.

Основним типом житлової забудови у сільських населених
пунктах є одно- , двоповерхова з присадибними ділянками і господарськими
будівлями для ведення особистого підсобного господарства.

📌 На практиці, місцеві органи містобудування та архітектури дозволяють зводити 4 поверхи + мансарду (мансардний поверх).

З 01.10.2019 року (ДБН Б.2.2-12:2019):

🎯 Поверховість будинків в межах територій садибної забудови не може перевищувати 3-х поверхів без урахування мансарди (у сільських населених пунктах – 1-3 поверхи).

❗️ Розміщення багатоквартирних (секційних) будинків в кварталах садибної забудови не допускається! Тут варто зауважити, що багатоквартирний — це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири.

У разі розміщення на земельній ділянці житлових будинків або секцій різної поверховості при розрахунках слід визначати середню поверховість.

Мінімальна площа ділянок

На сьогодні (ДБН 360-92):

🎯 ДБН 360-92 мінімальна площа садибних ділянок не нормується!

Разом із тим, садибна забудова площею ділянок менше 600 кв.м повинна забезпечуватися централізованим водопроводом, а малоповерхова забудова площею приквартирних ділянок менше 300 кв.м — водопроводом і каналізацією.



З 01.10.2019 року (ДБН Б.2.2-12:2019):

🎯 Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови.

📌 При розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більше ніж на 20% за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог.

❓Тут постає питання, що означає в даному конктексті «розміщення»: мова про відведення нових ділянок чи про вже існуючі ділянки?

Відстані до меж, сусідніх будівель тощо

Детально тема відстаней та протипожежних розривів, встановлених як чинним ДБН, так і новим ДБН Планування та забудова територій, розглянута в окремому матеріалі, тому нижче буде вказано лише кілька нововведень:

❗️З 01.10.2019 року (ДБН Б.2.2-12:2019) для нової садибної та дачної забудови відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м!

📌 В умовах реконструкції допускається зменшувати відступи від червоних ліній до будинків і споруд з урахуванням сформованої забудови.

⭕️ Також, в ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, порівняно з ДБН 360-92, змінено (диференційовано) норми щодо розміщення багатоквартирних житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови.

ДБН 360-92: при розміщенні 9-16-поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань між садибним будинком і довгими сторонами багатоповерхового будинку приймається не меншою за висоту будинку, що зводиться.

ДБН Б.2.2-12:2019: у великих містах, при розміщенні 9-16 та більше поверхових житлових будинків суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань від фасадів багатоповерхового будинку, що зводиться, до меж земельних ділянок садибних будинків приймається не менше 20 м, а до стіни найближчого садибного будинку – не менше висоти будинку, що зводиться. При розміщенні багатоквартирних житлових будинків поверховістю від 4 поверхів до 8 поверхів суміжно з кварталами садибної забудови, що зберігається, відстань від фасадів багатоквартирного будинку, що зводиться, до меж земельних ділянок садибних будинків слід приймати не менше 15 м, а до стіни найближчого садибного будинку – не менше висоти будинку, що зводиться, для багатоквартирних будинків до 3 поверхів відстань від фасадів до меж земельних ділянок – не менше 10 м для забезпечення проїзду пожежних машин.



Огорожа (паркан)

Детально тема чинних норм щодо влаштування парканів висвітлена в матеріалі: Паркан (огорожа): норми, обмеження, документи (2019)

📌 Фактично, ДБН Планування та забудова територій не вносить якихось суттєвих змін щодо норм та обмежень по встановленню парканів (огорож), порівняно з чинними на сьогодні нормами.

Господарські будівлі (в т.ч. гаражі) та споруди

На сьогодні (ДБН 360-92):

У містах і селищах міського типу на присадибних ділянках при дотриманні санітарних протипожежних і будівельних норм можуть бути розміщені господарські будівлі та гаражі, вбудовані у житловий будинок, прибудовані до нього, або у вигляді окремої будівлі.

🎯 Господарські будівлі для утримання худоби, інших тварин і птиці допускаються в селищах міського типу, а також у міських районах садибного житлового будівництва, де згідно з нормативно-правовими актами органів місцевого самоврядування та державного нагляду дозволено їх утримання (ДБН Планування та забудова територій вказаної норми не містить).

📌 Розміщення господарських будівель по лінії забудови житловими будинками не допускається (ДБН Планування та забудова територій вказаної норми не містить).

🎯 Розміщення гаражів слід передбачати переважно вбудованими або прибудованими до житлових будинків по лінії забудови або в глибині ділянки. Допускається розміщення гаража по лінії забудови за умови погодження з місцевими органами архітектури і містобудування (ДБН Планування та забудова територій вказаної вимоги не містить).

🎯 Спорудження надвірних господарських будівель по лінії забудови вулиць і проїздів забороняється, їх треба зводити у глибині садиби з дотриманням санітарних і протипожежних вимог (ДБН Планування та забудова територій вказаної норми не містить).

🎯 Допускається прибудова господарських сараїв (у тому числі для худоби і птиці) до садибних і блокованих житлових будинків за проектами, затвердженими у встановленому порядку (ДБН Планування та забудова територій вказаної норми не містить).

🎯 Господарські будівлі й гаражі допускається об'єднувати на суміжних ділянках.

🎯 У районах садибної забудови розміщення об'єктів соціальної сфери слід передбачати на територіях загального користування, на спеціально відведених ділянках, у складі громадських центрів або у вигляді окремих споруд. Допускається розміщення цих об'єктів у житлових будинках на садибних ділянках при обов'язковому дотриманні державних будівельних, санітарних, протипожежних норм і правил та наявності вільної території для забезпечення розмірів земельних ділянок під об'єкти відповідно до вимог, наведених у таблиці 6.1 ДБН 360-92.

З 01.10.2019 року (ДБН Б.2.2-12:2019):

⭕️ В ДБН Планування та забудова територій, порівняно з ДБН 360-92, приділено менеше уваги питанням розміщення господарських будівель та споруд.

Гаражі слід передбачати вбудованими, прибудованими до житлових будинків або окремо розташованими по лінії забудови, а також в глибині ділянки. Фактично, ДБН Планування та забудова територій дозволяє розміщення гаражів по лінії забудови без отримання додаткових погоджень органів містобудування та архітектури.



🎯 Господарські будівлі і гаражі сусідніх ділянок допускається блокувати.

🎯 Допускається розміщення об’єктів обслуговування на присадибній ділянці згідно з нормами законодавства України. Прибудовані або окремо розміщені приміщення та тимчасові споруди для індивідуальної трудової та підприємницької діяльності допускається розташовувати на земельних ділянках по червоних лініях.

✅ На території існуючої дачної і садової забудови використання садових або дачних ділянок для створення об’єктів торгівлі, побуту допускається за умови: відповідності площі земельної ділянки показникам відповідно до таблиці 6.8 ДБН Б.2.2-12:2019, забезпечення проїзду до ділянки та влаштування інженерного обладнання.

⭕️ Містобудування в Україні!

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

1 Відповісти на “Садибна, садова та дачна забудова – зміни з 01.10.2019 року”

  1. І правильно. Навіщо погоджувати розміщення гаражa, або ж господарської будівлі, у складі якої є гараж, по лінії забудови?( Про сараї для худоби, свиней та птиці мове не йдеться.) Лінія забудови на 3-6 метрів і так відступає від червоної лінії вулиці у глиб ділянки. Все правильно вирішив ДБН.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *