Чи можливо реалізувати на практиці положення ПКМУ №722 про спрощення дозвільних процедур у будівництві?

12 липня 2022 року набрала чинності Постанова КМУ №722 Деякі питання здійснення дозвільних та реєстраційних процедур у будівництві в умовах воєнного стану, якою було «спрощено» певні процедури при оформленні дозвільних документів.

Зокрема, з'явилася можливість будівництва індивідуальних житлових, садових, дачних будинків, а також інших будівель та споруд не вище 2 поверхів без будівельного паспорта, а також положення про можливість проектування об'єктів без містобудівних умов та обмежень (МУО/МБУ).

Наразі в мене немає достовірної інформації про те чи можлива практична реалізація положень Постанови щодо будівництва без будпаспорта (попередня інформація станом на 10.08.2022, що процедура ще не працює), але є підтвердження того, що нове положення щодо містобудівних умов та обмежень, згідно з яким "у разі ненадання відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або неприйняття рішення про відмову в їх наданні протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про їх видачу проектування об’єкта будівництва здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні та обмежень у використанні земель, визначених Законом України “Про охорону культурної спадщини” не діє!

Пунктом 5 ПКМУ №722 встановлено: Міністерству розвитку громад та територій та Міністерству цифрової трансформації протягом 14 календарних днів з дня опублікування цієї постанови забезпечити технічну можливість реалізації цієї постанови, в тому числі електронного кабінету уповноваженої особи органу охорони культурної спадщини в Електронній системі для реалізації адміністративних послуг у сфері охорони культурної спадщини, передбачених абзацами одинадцятим — п’ятнадцятим підпункту 1 пункту 1 цієї постанови, та функціональних можливостей, погоджених Міністерством культури та інформаційної політики.

Таким чином, оскільки документ було опубліковано 28.06.2022 року, то до 14.07.2022 року мала бути технічна можливість реалізації вказаної Постанови.

Так, 29.07.2022 року було подано через ДІЯ документи для отримання містобудівних умов та обмежень; строк розгляду документів — 10 робочих днів, отже вказаний строк сплив 12.08.2022 року; статус розгляду документів станом на 15.08.2022 року 12:16 «Опрацьовується».

Отже, відповідно до положень ПКМУ №722 проектування можна здійснювати без МУО відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні та обмежень у використанні земель (ОМС було рекомендовано протягом 14 календарних днів з дня опублікування цієї постанови внести до Електронної системи відомості (в тому числі текстові та графічні матеріали) про чинну містобудівну документацію на відповідній території).

Звісно ніхто не забороняє наразі укласти договір з проектувальником і здійснювати проектування об'єкту, та вважати, що після розробки проектної документації не виникне жодних проблем з оформленням дозвільних документів. Поруч із цим, якщо хтось подав документи на отримання містобудівних умов та обмежень 12 липня 2022 року, і до 27 липня не отримав відмови або самого документу, то мав вже кілька тижнів, щоб запроектувати нескладний об'єкт, і тепер має повне право подати, наприклад, повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

❗️ Але станом на 15.08.2022 року подати через ДІЯ документи про початок виконання будівельних робіт без містобудівних умов, відповідно до положень Постанови КМУ №722, неможливо!

⭕️ Фактично, скористатися новою нормою замовник будівництва не може, а орган містобудування та архітектури при цьому може дати відмову і через день, і через тиждень, і навіть через місяць, коли вже буде розроблено всю проектну документацію.

Можливо я даю надто песимістичний прогноз і вже ближчим часом з'явиться можливість оформити дозвільні документи без містобудівних умов, навіть якщо орган містобудування та архітектури дасть відмову на 11-й день, чим порушить вимоги чинного законодавства, а замовник, відповідно до положень ПКМУ №722, отримає законне право проектувати та оформлювати дозвільні документи без МУО.

🏠  Містобудування в Україні

Юрій БрикайлоDREAMDIM

Ⓒ 2022

1 Відповісти на “Чи можливо реалізувати на практиці положення ПКМУ №722 про спрощення дозвільних процедур у будівництві?”

  1. Така ж ситуація, документи на МУ подані 18.07.22 і досі на розгляді. Розроблений проект знаходиться в експертизі, яка не видає звіт на підставі Постанови та вимагає лист від Мінрегіону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *