Дитячі садочки та школи в житлових будинках: що наразі дозволено та які зміни плануються

Дитячі садки

Вже більше року — з 01 жовтня 2018 року, діє новий ДБН В.2.2-4:2018 Заклади дошкільної освіти, яким встановлено, що заклади дошкільної освіти рекомендується розміщувати в окремо розташованих будівлях; проте, норми вказаного ДБН дозволяють також розміщення:

  • вбудованих приміщень для груп короткочасного (до 4-х годин) перебування дітей дошкільного віку в 1-2 поверхи житлових будинків;
  • вбудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку (ясел, ясел-садків, дитячих садків) місткістю до 80 місць (2-4 групи) в 1-2 поверхи житлових будинків;
  • вбудовано-прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 120 місць (до 6 груп) в 1-2 поверхи житлових будинків;
  • прибудованих дошкільних навчальних закладів загального розвитку місткістю до 160 місць (до 8 груп) до глухих торців житлових будинків.

ℹ️ Також, 01.10.2019 року набрав чинності ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», відповідно до пункту 6.1.5 якого допускається розміщення закладів дошкільної освіти в житлових будинках.



При цьому, земельна ділянка, на якій розташований заклад дошкільної освіти (вбудований, вбудовано-прибудований або прибудований до житлового будинку), повинна бути відокремлена огорожею і зеленими насадженнями від прибудинкової території житлового будинку.

Організація та озеленення групових майданчиків, інсоляція та освітленість приміщень вбудованих, вбудовано-прибудованого і прибудованого закладу дошкільної освіти має відповідати вимогам ДБН В.1.1-31:2013 «Захист територій, будинків і споруд від шуму» та наказу Міністерства охорони здоров’я від 24.03.2016 року №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів».

✅ Таким чином, на сьогодні дозволено розміщення дитячих садків, ясел, ясел-садків у житлових будинках.

Школи

01 вересня 2018 року набрав чинності новий ДБН В.2.2-3:2018 Будинки і споруди. Заклади освіти, норми якого поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих будівель закладів освіти (крім закладів дошкільної освіти), зокрема, і закладів загальної середньої освіти.

❗️ Аналіз положення вказаного ДБН свідчить, що розміщення шкіл, гімназій, ліцеїв тощо (тобто закладів загальної середньої освіти) можливе, як правило, у окремо розташованих будівлях, і такі заклади освіти не можуть бути розміщені у житлових будинках або бути прибудованими до них. Також заклади загальної середньої освіти мають бути розміщеними на окремих земельних ділянках (з певними виключеннями), площа яких нормується положеннями ДБН В.2.2-3:2018.

ℹ️ Аналогічний висновок міститься також у листі Мінрегіону від 21.11.2019 року: розміщення закладів загальної середньої освіти у житлових будинках чинними будівельними нормами не передбачено.



Перспективи

  • 21.09.2018 року на сайті Мінрегіону було повідомлено, що відомство вивчає можливість внесення змін у державні будівельні норми, зокрема, у новий ДБН щодо закладів освіти, для можливості проектування невеликих вбудованих і вбудовано-прибудованих у житлові будинки початкових шкіл (1-4 класи).
  • 14.06.2019 року Лев Парцхаладзе повідомив, що у Мінрегіону є пропозиція дозволити розміщувати невеликі вбудовані початкові школи там, де немає можливості побудувати окремий заклад. Цю пропозицію підтримують Міністерство освіти і науки України, ДСНС та інші профільні відомства.
  • 28.08.2019 року на сайті КМУ було розміщено новину, в якій повідомляється, що Мінрегіон хоче дозволити робити невеликі вбудовані в житлові будинки початкові школи (1-4 класи), адже в окремих районах знайти ділянку під школу площею мінімум 1,4 га не завжди просто.

⭕️ Станом на сьогодні Українським зональним науково-дослідний і проектний інститутом по цивільному будівництву (КИЇВЗНДІЕП) розроблена Зміна №1 (проєкт, перша редакція) до ДБН В.2.2-3:2018 Будинки і споруди. Заклади освіти, згідно з якою передбачається:

🎯 Доповнити 5.17 ДБН В.2.2-3:2018  четвертим  реченням  такого змісту: «Майданчики для рухливих ігор і гімнастики початкових шкіл, вбудовано-прибудованих до житлових будинків (див. 6.12), слід розташовувати від вікон квартир на відстані не менше ніж 12 м  за наявності сітчастої огорожі заввишки 3 м».

🎯 Доповнити 6.12 ДБН В.2.2-3:2018 четвертим  абзацом  такого змісту: «Допускається розміщення початкової школи (закладу загальної середньої освіти І ступеня) на одну паралель 1-х – 4-х класів у вбудовано-прибудованих приміщеннях житлових будинків (на 1-3-му їх поверхів), відповідно до вимог 5.37 ДБН В.2.2-15. При цьому наповнюваність класів встановлюється у завданні на проектування. Такі вбудовано-прибудовані в житлові будинки початкові школи влаштовують з власною земельною ділянкою, площа якої приймається згідно з ДБН Б.2.2-12, їх дозволяється передбачати у приміщеннях заввишки не менше 3,0 м (стосовно навчальних і службових приміщень), висоту поверхів зальних приміщень (універсальний зал для фізкультури, ритміки, хореографії, проведення свят; обідній зал їдальні; зал плавального басейну) слід приймати не менше ніж 4,2 м. Обідній зал їдальні допускається заввишки не менше 3 м  від підлоги до стелі».

🎯 У Додатку Б ДБН В.2.2-3:2018 «Склад та площі зон земельних ділянок закладів загальної середньої освіти» примітку 2 Таблиці Б.1 викласти в такій редакції: «Примітка 2. Для закладів загальної середньої освіти, кооперованих з іншими закладами, а також початкових шкіл, розміщених в 1-3-му поверхах житлових будинків, склад та площі елементів земельних ділянок визначається завданням на  проектування».

🏠 Містобудування в Україні

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *