29 травня 2018 року було опубліковано нові ДБН, які покликані врегулювати планування і забудову територій населених пунктів, проектування та будівництво нових вулиць і доріг, а також проектування, реконструкцію та створення нових закладів освіти:
✎ ДБНи опубліковано в Інформаційному бюлетені Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №5/2018.
Наведені вище ДБН мають нарати чинності 01 вересня 2018 року.
ДБН Б.2.2-12:2018 Планування і забудова територій
ДБН Б.2.2-12:2018 стане основоположним документом у сфері містобудування в Україні та замінить цілу низку існуючих нормативних актів в будівництві, в т.ч. ДБН 360-92**.
В новому ДБН «Планування і забудова територій» закладено базові положення щодо здійснення забудови територій населених пунктів та інших територій на державному, регіональному та місцевому рівнях.
01 серпня 2018 року набирає чинності ДБН Б.1.1-22:2017 Склад та зміст плану зонування територій
ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» вводить нові містобудівні терміни, які мають на меті не тільки підвищити якість забудови, але і зробити населені пункти безпечнішими та комфортнішими для проживання, зокрема:
-
Блакитні лінії: визначені містобудівною документацією лінії обмеження висоти та силуету забудови; спрямовані на регулювання естетичних та історико-містобудівних якостей забудови.
-
Зелені лінії: визначені містобудівною документацією обмеження щодо меж озеленених територій, що мають високу ландшафтно-рекреаційну, наукову, історичну та культурну цінність, спрямовані на збереження цінних у ландшафтному відношенні озеленених територій.
-
Жовті лінії: визначені містобудівною документацією обмеження щодо максимального розповсюдження завалів житлової ти громадської забудови, промислових, складських будівель, зруйнованих у наслідок надзвичайних ситуацій, розміщених, як правило, вздовж магістральних вулиць сталого функціонування. Встановлюється для забезпечення евакуації населення у надзвичайних ситуаціях.
-
Зона регулювання забудови: забудована чи призначена під забудову територія за межами охоронної зони пам’яток культурної спадщини, що визначається для збереження активної ролі пам’яток у композиції і пейзажі населеного пункту.
-
Пішохідна зона: площі, майданчики, проходи і вулиці в забудові населеного пункту, що призначені для руху пішоходів та можливості проїзду (під’їзду) лише спеціального транспорту.
Також, з метою впорядкування багатоповерхової забудови ДБН Б.2.2-12:2018 встановлює граничні параметри забудови земельної ділянки у відношенні до висоти будівлі та максимальні параметри щільності забудови. А також вводить заборону паркування всередині житлових кварталів, та зобов’язує забудовників забезпечувати безбар’єрний доступ маломобільних груп населення до будівель, приміщень тощо.
❗ Поруч із цим, ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» містить певні обмеження та новели, на які варто звернути увагу:
-
Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 5 (п’яти) соток — для індивідуальної житлової забудови, та не менше 1,5 с — для блокованої забудови.
-
Допускається розміщення об’єктів обслуговування у житлових будинках. Прибудовані або окремо розміщені приміщення для індивідуальної трудової та підприємницької діяльності дозволяється розташовувати по межі ділянки вздовж червоних ліній.
-
Відстань від будинків, будівель і споруд сільських населених пунктів , а також від меж ділянок дачних поселень та садової забудови до лісових ділянок, що належать до лісового фонду України повинна бути не менше ніж 15 м. В містах та селищах для зон одно- та двоповерхової садибної забудови з присадибними ділянками відстань від меж присадибних ділянок до лісових ділянок, що належать до лісового фонду України може бути зменшена, але повинна складати не менше ніж 15 м.
-
Для садибної та дачної забудови, у разі розміщення житлових будинків в північно- східній, північній та північно-західній частинах земельної ділянки, відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.
-
Розміщення боксових гаражів на території житлових кварталів, мікрорайонів багатоквартирної житлової забудови не допускається.
ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» розроблено на заміну цілої низки нормативних актів, а саме:
-
ДБН 360-92 Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень (один із основних на сьогодні ДБН у сфері містобудування)
-
ДБН Б.2.4-4-97 «Планування та забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств»
-
ДБН Б.1-2-95 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України»
-
СНиП ІІ-89-80 «Генеральные планы промышленных предприятий».
❌ Усі перелічені вище документи втратять чинність з 01.09.2018 року!
ДБН В.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти» розроблений на заміну ДБН В.2.2-3-97 «Будинки та споруди навчальних закладів».
ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці і дороги населених пунктів» розроблений на заміну аналогічного ДБН В.2.3-5-2001.
За інформацією Мінрегіону:
-
в 2017 році було затверджено 13 ДБН;
-
в 2018 році заплановано перегляд 22 ДБН;
-
в 2019 році має бути впроваджено ще 30 ДБН.
Станом на сьогодні, в Україні є чинними понад 180 будівельних норм, з них: 109 працюючих державних будівельних норм, інші — галузеві будівельні норми та СНиП. При цьому, 25% з них потребують перегляду.
Ⓒ 2018
Доброго дня!
Згідно ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» пункту 5.1.1 мінімальні розміри пішохідної зони 1 м + 2,75м мінімальна ширина смуги руху * 2 (повинно бути дві) = 6,5 м або 7,5 м (якщо рахувати тротуар з обох сторін вулиці).
Питання 1: підкажіть, будь ласка, як діяти, якщо ширина вулиці всього 4 метри?
Питання 2: Чи можливе встановлення знаку «Пішохідна зона»