Hові містобудівні ДБН: Планування і забудова територій. Вулиці та дороги населених пунктів. Заклади освіти

29 травня 2018 року було опубліковано нові ДБН, які покликані врегулювати планування і забудову територій населених пунктів, проектування та будівництво нових вулиць і доріг, а також проектування, реконструкцію та створення нових закладів освіти:
✎ ДБНи опубліковано в Інформаційному бюлетені Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №5/2018.
Наведені вище ДБН мають нарати чинності 01 вересня 2018 року.

ДБН Б.2.2-12:2018 Планування і забудова територій

ДБН Б.2.2-12:2018 стане основоположним документом у сфері містобудування в Україні та замінить цілу низку існуючих нормативних актів в будівництві, в т.ч. ДБН 360-92**.
В новому ДБН «Планування і забудова територій» закладено базові положення щодо здійснення забудови територій населених пунктів та інших територій на державному, регіональному та місцевому рівнях.
 

ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» вводить нові містобудівні терміни, які мають на меті не тільки підвищити якість забудови, але і зробити населені пункти безпечнішими та комфортнішими для проживання, зокрема:

 • Блакитні лінії: визначені містобудівною документацією лінії обмеження висоти та силуету забудови; спрямовані на регулювання естетичних та історико-містобудівних якостей забудови.
 • Зелені лінії: визначені містобудівною документацією обмеження щодо меж озеленених територій, що мають високу ландшафтно-рекреаційну, наукову, історичну та культурну цінність, спрямовані на збереження цінних у ландшафтному відношенні озеленених територій.
 • Жовті лінії: визначені містобудівною документацією обмеження щодо максимального розповсюдження завалів житлової ти громадської забудови, промислових, складських будівель, зруйнованих у наслідок надзвичайних ситуацій, розміщених, як правило, вздовж магістральних вулиць сталого функціонування. Встановлюється для забезпечення евакуації населення у надзвичайних ситуаціях.
 • Зона регулювання забудови: забудована чи призначена під забудову територія за межами охоронної зони пам’яток культурної спадщини, що визначається для збереження активної ролі пам’яток у композиції і пейзажі населеного пункту.
 • Пішохідна зона: площі, майданчики, проходи і вулиці в забудові населеного пункту, що призначені для руху пішоходів та можливості проїзду (під’їзду) лише спеціального транспорту.
Також, з метою впорядкування багатоповерхової забудови ДБН Б.2.2-12:2018 встановлює граничні параметри забудови земельної ділянки у відношенні до висоти будівлі та максимальні параметри щільності забудови. А також вводить заборону паркування всередині житлових кварталів, та зобов’язує забудовників забезпечувати безбар’єрний доступ маломобільних груп населення до будівель, приміщень тощо.

❗ Поруч із цим, ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» містить певні обмеження та новели, на які варто звернути увагу:

 1. Граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 5 (п’яти) соток — для індивідуальної житлової забудови, та не менше 1,5 с — для блокованої забудови.
 2. Допускається розміщення об’єктів обслуговування у житлових будинках. Прибудовані або окремо розміщені приміщення для індивідуальної трудової та підприємницької діяльності дозволяється розташовувати по межі ділянки вздовж червоних ліній.
 3. Відстань від будинків, будівель і споруд сільських населених пунктів , а також від меж ділянок дачних поселень та садової забудови до лісових ділянок, що належать до лісового фонду України повинна бути не менше ніж 15 м. В містах та селищах для зон одно- та двоповерхової садибної забудови з присадибними ділянками відстань від меж присадибних ділянок до лісових ділянок, що належать до лісового фонду України може бути зменшена, але повинна складати не менше ніж 15 м.
 4. Для садибної та дачної забудови, у разі розміщення житлових будинків в північно- східній, північній та північно-західній частинах земельної ділянки, відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.
 5. Розміщення боксових гаражів на території житлових кварталів, мікрорайонів багатоквартирної житлової забудови не допускається.
 
 
ДБН Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» розроблено на заміну цілої низки нормативних актів, а саме:
Усі перелічені вище документи втратять чинність з 01.09.2018 року!
ДБН В.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти» розроблений на заміну ДБН В.2.2-3-97 «Будинки та споруди навчальних закладів».
ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці і дороги населених пунктів» розроблений на заміну аналогічного ДБН В.2.3-5-2001.
 
За інформацією Мінрегіону:
 • в 2017 році було затверджено 13 ДБН;
 • в 2018 році заплановано перегляд 22 ДБН;
 • в 2019 році має бути впроваджено ще 30 ДБН.
Станом на сьогодні, в Україні є чинними понад 180 будівельних норм, з них: 109 працюючих державних будівельних норм, інші — галузеві будівельні норми та СНиП. При цьому, 25% з них потребують перегляду.
Ⓒ 2018

1 Відповісти на “Hові містобудівні ДБН: Планування і забудова територій. Вулиці та дороги населених пунктів. Заклади освіти”

 1. Доброго дня!

  Згідно ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів» пункту 5.1.1 мінімальні розміри пішохідної зони 1 м + 2,75м мінімальна ширина смуги руху * 2 (повинно бути дві) = 6,5 м або 7,5 м (якщо рахувати тротуар з обох сторін вулиці).

  Питання 1: підкажіть, будь ласка, як діяти, якщо ширина вулиці всього 4 метри?

  Питання 2: Чи можливе встановлення знаку «Пішохідна зона»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *