20 квітня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно пункту 9 розділу V вказаного Закону, громадяни зможуть у спрощеному порядку ввести в експлуатацію, зокрема, збудовані (без оформлення дозвільних документів) у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, за умови, що вони збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення.
Також, спрощений порядок прийняття в експлуатацію розповсюджується на збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), і які також зведені на земельній ділянці відповідного цільового призначення.
Порядок оформлення
На виконання вищеназваних положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Мінрегіон має підготувати відповідний наказ, який встановлюватиме механізм реалізації «будівельної амністії» 2018 року.
За словами очільника ДАБІ України, відповідний порядок (наказ) має бути розроблений та затверджений орієнтовно в липні 2018 року, і тоді громадяни зможуть ввести в експлуатацію об’єкти, збудовані без дозвільних документів, «за дуже простою формою та без зайвих довідок. Головне, щоб збудований об’єкт відповідав цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшов технічну інвентаризацію».
Наскільки простою буде ця процедура, та який буде перелік документів, необхідних необхідних для реєстрації декларації про готовність таких об’єктів (так само як і форма такої декларації), стане відомо після розроблення та затвердження відповідних нормативних актів Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Нижче спробуємо проаналізувати та спрогнозувати, які документи можуть знадобитися для такого спрощеного оформлення.
➩ Варто зазначити, що на відміну від попередніх «амністій», ця носитиме безстроковий характер (Закон не обмежує строки подачі громадянами відповідних документів до органів державного архітектурно-будівельного контролю).
Будівельні амністії попередніх років
За останні 7 років було дві «будівельні амністії»:
- Перша — діяла з 25.07.2011 року до 30.01.2013 року та регулювалася Наказом Мінрегіону від 24.06.2011 року №91.
- Друга — діяла з 26.05.2015 року по 31.12.2015 року та регулювалася Наказом Мінрегіону від 24.04.2015 року №79.
Обидві вказані вище будівельні амністії носили строковий характер, при цьому «будівельна амністія» 2015 року діяла лише 7 місяців.
➩ Окремо можна виділити спрощену процедуру щодо об’єктів, які збудовано до 05.08.1992 року — наразі такі об’єкти не потребують прийняття в експлуатацію, а право власності на них може бути зареєстроване, згідно п. 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Погодження місця розташування
«Будівельна амністія» 2015 року, на відміну від попередньої — 2011 року, встановила необхідність отримання від місцевих органів містобудування та архітектури документу щодо відповідності місця розташування об’єкту вимогам ДБН. У випадку позитивного висновку архітектури, в технічному паспорту проставлялася відмітка про проведене технічне обстеження.
Таким чином, скористатися «будівельною амністією» 2015 року змогли лише ті, хто збудував будинок не порушивши при цьому будівельних норм.
Оскільки, метою «будівельної амністії» є надання можливості громадянам оформити будинки, збудовані без дозвільних документів, але з дотриманням вимог ДБН, а не надання можливості легалізувати об’єкти, зведені з грубими порушеннями норм; можна зробити висновок, що новий порядок Мінрегіону також має містити аналогічні положення щодо підтвердження дотримання забудовником вимог містобудівного законодавства.
На підтвердження цієї позиції можна згадати процитовані вище слова Голови ДАБІ України, який наголосив 18.04.2018 року, що «головне, щоб збудований об’єкт відповідав цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшов технічну інвентаризацію».
Проте, вже 19.04.2018 року під час Першого Всеукраїнського З’їзд інженерів з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, директор Департаменту нормативно-правового забезпечення ДАБІ України Сергій Шевченко заявив, що ДАБІ відмовляється від необхідності погодження (підтвердження) органами містобудування та архітектури відповідності місця розташування об’єкту вимогам ДБН, а вся відповідальність покладається на інженера БТІ, який зобов’язаний буде ставити штамп в технічному паспорті щодо можливості безпечної експлуатації об’єкта.
➩ Отже, станом на 20 квітня 2018 року важко зробити висновки чи зможуть бути введені в експлуатацію об’єкти, які зведено з порушенням норм (зокрема, протипожежних розривів).
Відсутність генпланів та детальних планів території (ДПТ)
«Будівельна амністія» 2018 року стане у нагоді тим, хто хотів, але не зміг оформити дозвільні документи на будівництво у зв’язку з відсутністю в населеному пунктів затвердженої містобудівної документації (генерального плану населеного пункту та/або детального плану території (ДПТ)).
Відсутність зазначеної документації або скасування затверджених генпланів та ДПТ, згідно Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (Наказ Мінрегіону від 05.07.2011 року №103) було та є підставою для відмови у видачі особі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, який є необхідним для подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт (те саме стосується, і відмови у видачі містобудівних умов (МУОЗЗД)).
Разом із тим, відсутність містобудівної документації населеного пункту та/або детального плану території не є перешкодою для введення об’єктів в експлуатацію, на які розповсюджуються положення пункту 9 розділу V України «Про регулювання містобудівної діяльності» — тобто «будівельна амністія» 2018 року.
Ⓒ 2018