02 лютого 2020 року завершилося громадське обговорення проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва».
Вказаним проектом, зокрема, вносяться зміни до наступних постанов Кабінету Міністрів України:
- «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 року №466;
- «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» від 13.04.2011 року №461;
- «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» від 23.05.2011 року №553 (дію якої було відновлено 30.12.2020 року);
- «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду» від 19.08.2015 року №698;
- «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 11.05.2011 року №560;
- «Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 06.04.1995 року №244.
style="display:block"
data-ad-format="fluid"
data-ad-layout-key="-fb+5w+4e-db+86"
data-ad-client="ca-pub-2601889031568289"
data-ad-slot="5406117927">
Проект Постанови передбачає, серед іншого:
🎯 визначення рівня ризику обираються такі типи процедури розгляду та реєстрації відповідного електронного документа:
- для низького рівня ризику — автоматична реєстрація електронного документа та внесення відомостей (даних) до Реєстру будівельної діяльності без участі посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю;
- для середнього рівня ризику — розгляд та реєстрація документів у Реєстрі будівельної діяльності за участю посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю;
- для високого рівня ризику — розгляд та реєстрація документів у Реєстрі будівельної діяльності за участю посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю та автоматичне направлення програмними засобами електронної системи до відповідного органу ДІМ повідомлення про необхідність проведення позапланової перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, з метою огляду об’єкта будівництва (візуальне обстеження об’єкта будівництва, у тому числі фото- та відеофіксація). Результати фото- та відеофіксації вносяться посадовою особою органу ДІМ до відомостей про об’єкт будівництва в Реєстрі будівельної діяльності;
- для критичного рівня ризику — ❗ автоматичне блокування можливості подання/внесення електронного документа або відомостей до Реєстру будівельної діяльності, полягає у припиненні програмними засобами можливості подальшого заповнення документа замовником та його надсилання, а також надання повідомлення (попередження) про блокування замовнику.
🎯 діджиталізацію усіх процесів при оформленні дозвільних документів та введенні в експлуатацію, а також при проведення перевірок та сплаті штрафів.
⭕ Проектом Постанови планується змінити форми повідомлень та декларацій. Так, наприклад, декларація про готовність до експлуатації об’єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта, міститиме більше даних про об'єкт (зкорема, дані про несучі та огороджувальні конструкції, фасади, кількість квартир, функціональне призначення нежитових приміщень тощо.
✔ Насправді, абсолютно незрозуміло, як на підставі будівельного паспорта може бути збудовано двоквартирний житловий будинок, зважаючи на те, що з набранням 01.12.20219 року чинності ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення», будинки з двома та більше квартирами відносяться до багатовквартирних, та, відповідно, не можуть будуватися на підставі будівельного паспорта. Так само незрозуміло навіщо зазначати функціональне призначення нежитлових приміщень, а також вказувати «вартість основних засобів, що приймаються в експлуатацію», зважаючи на те, що ні проекту, ні кошторису, як правило, не розробляється, і вказана цифра зазначається замовниками «зі стелі».
✔ Окрім того, перелік документів, що посвідчують права на землю, на мою думку, є неповним та некоректним: зокрема, там відсутні договори купівлі-продажу, дарування, оренди тощо. Натомість, там є витяг з ДРРП, який не є правовстановлюючим документом, а лише засвідчує факт реєстрації права.
✔ Цікавим виглядає нововведення щодо зазначення у якості документа, що посвідчує особу замовника, свідоцтва про народження та документ іноземного громадянина!
✔ Є також, швидше за все, описки: так, в формі декларації є пункт «причина подачі повідомлення»...
🔎 Зокрема, виходячи із запропонованої форми декларації про готовність до експлуатації об’єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта, потріно буде зазначати дані відповідальної особи проектувальника, яка здійснює авторський нагляд, та відповідальної особи, яка здійснює технічний нагляд, хоча будівництво на підставі будівельного паспорта може хдійснюватися ез розробки проекту. Будемо сподіватися, що примітка «за наявності» все ж з'явиться у фінальні йредакції постанови, зважаючи на те, що оновлена форма повідомлення передбачає можливість будівництва без розробки проекту.
✔ А в повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, з незрозумілих причин запропоновано обрати один з трьох класів наслідків (СС1, СС2 або СС3), хоча будівництво об'єктів СС2 та СС3 за будпаспортом неможливе...
⭕ В проекті Постанови все ще згадуються ДІМ (Державан інспекція містобудування України) та Держсервісбуд (Державна сервісна служба містобудування України), незважаюч на те, що КМУ прийнято рішення про їх ліквідацію і створення нового органу — Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ).
Юрій Брикайло, DREAMDIM & URBANDATA
Ⓒ 2021
Це просто жах, що ви робите з будівельною галаззю!!!! У вас є мізок, чи тільки одна задниця! Де спеціалісти , які можуть «розлутити» те, що ви «намайстрували»? Ви не знаєте і не розумієте наслідки ваших перетворень та змін. Скоріше за все, це комусь треба для вирішення своїх інтересів. Люди, схаменіться. Відновіть всю систему, яка працювала.