Паркан (огорожа): норми, обмеження по висоті, дозвільні документи — 2021

Вимоги до встановлення парканів на присадибних, садових та дачних ділянках врегульовано цілою низкою нормативно-правових актів, частина з яких містить загальні положення про влаштування огорож, а частина – встановлює конкретні вимоги та обмеження (в т.ч. щодо висоти) при спорудженні парканів.

📌  Потрібно також звернути увагу, що в статутах садових товариств та дачних кооперативів можуть бути встановлені певні вимоги та обмеження до встановлення парканів (відмінні від встановлених ДБН).Яка максимальна висота паркану (огорожі)?

Згідно п. 6.1.34 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», присадибні ділянки з боку вулиць та сусідніх ділянок допускається огороджувати. Висоту огорожі слід встановлювати згідно з вимогами ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» та правилами благоустрою населеного пункту.

📌 Встановлення огорожі не може погіршувати інсоляцію житлових будинків на суміжних територіях.

📌  Важливо: огорожа присадибних ділянок не повинна виступати за червону лінію вулиці та межі ділянки! Тобто, у випадках, коли червоні лінії проходять безпосередньо по земельній ділянці (перетинаючи її), паркан (огорожу) дозволяється встановлювати без виступу за червоні лінії — фактично, всередині ділянки, а не по її межі.

Відповідно до положень п. 6.7 ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», дозволено проектувати огородження як окремих ділянок, так і усієї прибудинкової території садибної забудови.

⭕️ При цьому, висота огороджень має бути не більше ніж 2,0 м на межі сусідніх земельних ділянок та не більше ніж 2,5 м на межі з вулицею для забезпечення нормативної інсоляції та провітрювання суміжних територій.

📌  Правила добросусідства: потрібно також пам’ятати, що згідно положень Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).Чи потрібен дозвіл на будівництво паркану?

Постановою КМУ від 07.06.2017 року №406 затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Так, згідно п. 6 вказаного вище Переліку, зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків (щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків), не потребує оформлення дозвільних документів на будівництво.

⭕️ Таким чином, станом на сьогодні чинне законодавство України не містить зобов’язань щодо оформлення дозвільних документів на будівництво парканів (огорож) на присадибних, садових та дачних ділянках.

Законодавство

Чинні нормативно-правові акти, які регулюють влаштування парканів (огорож) та/або пов’язані із їх зведенням (станом на 21.01.2021 року):

🏠  Містобудування в Україні

ℹ️  Telegram-канал

Юрій БрикайлоDREAMDIM

Ⓒ 2021

4 Відповісти на “Паркан (огорожа): норми, обмеження по висоті, дозвільні документи — 2021”

 1. Доброго дня! А якщо є старий паркан на невеликому фундаменті ще з 1960 років і він з часом вже руйнується,для його реконструкції ( посилити старий фундамент, де-не-де залити новий) потрібно дозвіл?

  1. Вітаю!

   Якщо це паркан на присадибній, садовій або дачній ділянці, то дозволи не потрібні.

 2. Добрий день!Підкажіть будь ласка! Якщо сусід залив бетонний паркан і самовільно виступив за червону лінію на його товщину 400-500мм, плюс засадив квітами вздовж паркану, зі сторони вулиці, а це ще 250-300мм! Як боротись, куди звертатись і що за це йому грозить? Так як біля нього проїзд звужується!

  1. Вітаю!

   Звертатися в міську/сільську раду, відповідний відділ благоустрою та відділ земельних ресурсів. Саме вони зможуть обстежити і скалсти акти про порушення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *