Відстань до межі, згідно нового ДБН Планування та забудова територій

01.10.2019 року набрали чинності нові будівельні норми — ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, які, серед іншого, регулюють і питання відстаней між будинками, будівлями та спорудами як на власній, так і на сусідніх ділянках, відстаней до меж ділянок, протипожежних розривів тощо. Детальніше про вказані відстані написано в попередньому матеріалі.

⭕️ Зазначений ДБН, зокрема, містить пункт 6.1.41, наступного змісту:

  • При розміщенні будинків в кварталах із сформованою забудовою для догляду за будинками і здійснення поточного ремонту відстань до межі суміжної земельної ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни будинку слід приймати не менше ніж 1,0 м.
  • Для новї садибної та дачної забудови відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.

📌 Оскільки ні ДБН, ні чинне законодавство не дає визначення термінів «нова садибна забудова» та «сформована забудова», на практиці почали виникати спірні ситуації з приводу мінімальних відстаней до меж під час оформлення, зокрема, будівельних паспортів.



Так, на практиці, в одному із органів містобудування та архітектури положення пункту 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 тлумачать наступним чином:

  • у випадку, якщо сусідня земельна ділянка вільна від забудови, то мінімальна відстань до межі має становити 3 м,
  • якщо сусідня ділянка забудована, то мінімальна відстань до межі може бути 1 м.

У зв'язку з таким неоднозначним трактуванням вказаних положень ДБН Планування та забудова територій, я звернувся із запитом до Мінрегіону (який, в свою чергу, перенаправив запит на ДП «ДІПРОМІСТО» — розробника вказаного ДБН).

23.10.2019 року я отримав офіційний лист ДП УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО» від 21.10.2019 №Д-2270 щодо тлумачення положень п. 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій:

  1. Пунктом 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 визначаються відстані від межі з суміжною земельної ділянкою до садибного житлового будинку в кварталах з сформованою протягом багатьох років забудовою — при будівництві житлових будинків на вільних земельних ділянках або проведенні реконструкції існуючих будинків, відстань слід приймати не менше 1 м.
  2. При розміщенні житлових будинків у нових кварталах населених пунктів, що знаходяться в процесі забудови, відстань від межі слід встановлювати не менше 3 м.
  3. При цьому, як і в першому так і в другому випадку, повинні буди забезпечені вимоги до нормативних протипожежних відстаней між будинками і спорудами в межах окремої земельної ділянки, так і відносно суміжної.

Незважаючи на отриману відповідь, вважаю, що критеріїв віднесення забудови до нової чи сформованої наразі немає, а тому і в подальшому будуть виникати спірні ситуації, пов'язані з мінімальними відстанями до меж.

На мою думку, є необхідність чітко прописати визначення термінів «нова забудова» та «сформована», а також доповнити пункт 6.1.41 ДБН Б.2.2-12:2019 положення, які розповсюджують його дію не лише на садибні та дачні будинки, а і на садові.

🏠 Містобудування в Україні

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *