Відсутність детального плану території, за наявності чинного генерального плану, не є підставою для відмови у видачі містобудівних умов чи їх скасування

На практиці часто виникають питання чи можлива видача органом містобудування та архітектури містобудівних умов та обмежень (МУО) за відсутність детального плану території (ДПТ), плану зонування (зонінгу) тощо. Та чи можуть бути в таких ситуаціях скасовані вже раніше видані МУО.Містобудівним законодавством України, зокрема, ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», встановлено вичерпний перелік підстав як для відмови у видачі МУО, такі і підстав для їх скасування, і серед них немає такої підстави, як відсутність детального плану території та/або зонінгу.

Проте, серед підстав є «невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні», яку і зазначають органи містобудування та архітектури при відмові у видачі МУО, а також вказують органи державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК), коли скасовують містобудівні умови, не беручи при цьому до уваги наявність чинного генерального плану, який і є один із видів містобудівної документації на місцевому рівні.

📌 Тут важливо зазначити, що з 01.06.2020 року повноваження ДАБІ, саме в частині скасування рішень органів містобудування щодо видачі МУО, будуть обмежені.

Судова практика

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй Постанові від 21.11.2019 року по справі №1840/3059/18 щодо визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва, прийшов до наступних висновків:

🎯 Системний аналіз правових норм дає підстави для висновку про те, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації населеного пункту на місцевому рівні. На його основі та відповідно до генерального плану розробляються інші види містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, й детальний план території.

✅ Відтак, відповідність намірів забудови містобудівній документації на місцевому рівні, під час прийняття рішення про надання або відмову у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, уповноважений орган визначає, виходячи саме із генерального плану.⭕️ Таким чином, відсутність розробленого та затвердженого детального плану території (ДПТ), за наявності чинного генерального плану, не є підставою для відмови у видачі містобудівних умов (МУО) чи їх скасування.

ℹ️ Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №803/1231/17, від 11.07.2019 у справі №369/9003/16-а.

🏠 Містобудування в Україні

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2019

2 Відповісти на “Відсутність детального плану території, за наявності чинного генерального плану, не є підставою для відмови у видачі містобудівних умов чи їх скасування”

  1. Дозвіл на розробку проекту відведення зем.ділянки й МУО це одне й теж саме?

    1. Вітаю!

      Ні, це різні документи. МУО — це містобудівні умови та обмеження. Вони є вихідними даними для проектування об'єктів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *