ФДМУ знову хоче прибрати 25% «знижку» при визначенні ринкової вартості нерухомого майна

Фонд державного майна України втретє 02 лютого 2021 року оприлюднив відкоригований проект Закону Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування Єдиної бази даних звітів про оцінку. В погодженні попередніх двох проектів Державною регуляторною службою України було відмовлено (25.06.2020 року та 03.09.2020 року).

🎯 Вказаним проектом Закону, з метою запобігання зниження обсягу надходжень до державного бюджету від податків під час здійснення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами на чверть, виключається норма про «межі допустимого 25-відсоткового цінового діапазону» при визначенні ринкової вартості об’єкта нерухомості.Норма, яка діє на сьогодні: «реєстрація звіту про оцінку майна з присвоєнням йому унікального реєстраційного номера здійснюється Єдиною базою даних звітів про оцінку (далі — Єдина база) за умови, що визначена у звіті про оцінку майна ринкова вартість об’єкта нерухомості відрізняється не більше, як на 25 відсотків від оціночної вартості, визначеної Єдиною базою. У разі, якщо визначена у звіті про оцінку майна ринкова вартість об’єкта нерухомості відрізняється більше, як на 25 відсотків від оціночної вартості, визначеної Єдиною базою, Єдина база автоматично відмовляє в реєстрації звіту про оцінку».

На думку ФДМУ зазначена норма легалізує «знижку» від ринкової вартості об’єкта нерухомості в розмірі 25%, що створює реальний ризик того, що сторони правочину навмисно визначатимуть оціночну вартість об’єкта нерухомості зі знижкою 25%, користуючись запропонованою нормою. Що потенційно знизить обсяг надходжень до державного бюджету від податків під час здійснення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами на чверть.

⭕️  Разом із тим, досі невідомо чи буде «автоматична» вартість відповідати «реальній ринковій ціні» (яку погодили обидві сторони угоди). Якщо оновлений модуль електронного визначення оціночної вартості Єдиної базу даних звітів про оцінку, а також алгоритми встановлення Єдиною базою співставних об’єктів нерухомості, не будуть враховувати усі фактори, що дійсно впливають на вартість майна (рік побудови, матеріали тощо), то, швидше за все, сторони угоди будуть нести суттєво більші витрати, ніж навіть коли існували «оціночні майданчики».

Ситуації, коли визначена оціночна вартість нерухомого майна, переважала його реальну ринкову вартість (погоджену сторонами ціну)не така вже й рідкість.

Зважаючи на викладене вище, а також на те, що з 01.07.2020 року так і не було запущено автоматичне визначення вартості майна — без залучення оцінювачаскасування норми про «межі допустимого 25-відсоткового цінового діапазону» при визначенні ринкової вартості об’єкта нерухомості є необґрунтованим кроком.✔ Поруч із цим, вказаним проектом запропоновано абзац 13 пункту 172.3 ПКУ викласти в такій редакції: Інформація Єдиної бази про об’єкт нерухомості та його вартість автоматично оприлюднюється на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України в режимі реального часу (крім інформації з обмеженим доступом). До такої інформації забезпечується відкритий, безоплатний, прямий, неавторизований доступ з можливістю перегляду, пошуку, визначення параметрів пошуку, завантаження у форматі відкритих даних.

✔ Також проєктом регуляторного акта, з метою однакового трактування понять у статтях 173, 174 Податкового кодексу, слово «оціночна» вартість запропоновано замінити словом «ринкова».

🏠  Містобудування в Україні

Юрій БрикайлоDREAMDIM & URBANDATA

Ⓒ 2021

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *