03 листопада 2021 року було опубліковано для громадського обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму безоплатної приватизації земельних ділянок».
В пояснювальній записці зазначено, що проектом пропонується змінити механізм безоплатної приватизації земельних ділянок, зокрема, шляхом монетизації права на безоплатну приватизацію, з метою можливості його реалізації кожним громадянином України при здійсненні продажу земельних ділянок державної власності тощо.
На думку розробників, прийняття проекту Закону забезпечить усунення корупційних ризиків та спрощення механізму безоплатної приватизації земельних ділянок.
❗️ Фактично, вказаним документом запропоновано скасувати безоплатну приватизацію земельних ділянок («статті 118, 119 ЗКУ виключити»)!
Також нормами статті 40 проекту Закону (зміни до Житлового кодексу України) пропонується надавати земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва на умовах оренди, скасовуючи право безоплатної передачі відповідних земельних ділянок або набуття їх у власність за цивільно-правовими угодами.
Разом з тим, нормами статті 41 проекту Закону (зміни до Житлового кодексу України) пропонується виключити норму щодо можливості безоплатної передачі у власність або надання в оренду житлово-будівельних (житлових) та гаражнобудівельних кооперативів, залишивши за ними права виключно набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.
⭕ Важливо звернути увагу на той факт, що ідея скасування безоплатної приватизації землі (а також і припинення безоплатної приватизації житла) не нова, і на мою думку з часом вона буде реалізована. Саме тому не варто відкладати приватизацію на майбутнє, а варто скористатися своїм право вже сьогодні.
Матеріал оновлено: Державна регуляторна служба України 09.12.2021 року прийняла рішення про відмову в погодженні проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму безоплатної приватизації земельних ділянок». Отже вказаний документ в поточному вигляді не стане законом.
Вважаю рішення ДРС обґрунтованим. Раджу ознайомити з текстом цього рішення.
Юрій Брикайло, DREAMDIM & URBANDATA
Ⓒ 2021