09 жовтня 2020 року розпочалося громадське обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення технічної інвентаризації».
Метою прийняття постанови є встановлення чіткої процедури проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
Запропонований проєкт встановлює процедуру проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна та об’єктів незавершеного будівництва, щодо яких набуто право на виконання будівельних робіт, перелік об’єктів нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації, склад, зміст інвентаризаційної справи, матеріалів технічної інвентаризації та технічних паспортів.
❓ В даном випадку незрозуміло як проводити техінвентаризацію самочинно збудованого майна (будівельна амністія), оскільки згідно проєкту постанови, інвентаризувати можна лише об'єкти щодо яких оформлено дозвільні документи на будівництво...
❓ В постанові відсутня норма про скасування чинності Наказу №127 Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, що викликає подив, оскільки запропонований проєкт постанови решулює ті самі питання, що й Інструкція. Звичайно, якщо взяти до уваги, що постанова КМУ має вищу юридичну силу порівняно з наказом, то будуть застосовуватися положення саме постанови; але у випадку, якщо в постанові не врегульовано ті чи інші моменти, то зможуть застосовуватися відповідні положення Інструкції.
Терміни:
🎯 самостійний об’єкт нерухомого майна – об’єкт що відповідає головним ознакам нерухомості, має статус головної речі, є самостійним за особистими характеристиками та функціональним призначенням та є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.
❌ Приємно бачити, що термін «зберігач» не згадується в проєкті постанови. Будемо сподіватися, що створені наразі зберігачі, які опосередковано монополізували ринок техінвентаризації, та створювали лише додаткові складності, а також призводили до непотрібних витрат замовників технічної інвертаризації, припинять своє існування.
Самочинне будівництво
❗️ У разі встановлення під час проведення технічної інвентаризації, що на об’єкті було виконано будівельні роботи без дотримання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», виконавець вносить відповідну інформацію до Реєстру будівельної діяльності.
До запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва в частині створення інвентаризаційних справ, матеріалів технічної інвентаризації, технічних паспортів виконавець вносить відповідну інформацію в матеріали технічної інвентаризації та технічний паспорт, а також надає до електронного кабінету користувача першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомості про проведену технічну інвентаризацію об’єкта нерухомого майна.
❓ Разом із цим, як зазначено було вище, незрозуміло чи можна в такому випадку здіснювати технічну інвентаризацію... Можливо держава планує зупинити дію будівельної амністії?...
На що варто звернути увагу в проєкті?
⭕️ На одній земельній ділянці допускається розташування декількох основних будівель різних за призначенням, які є самостійним об’єктом нерухомого майна (наприклад, якщо на пришкільній ділянці, крім школи, є ще житловий будинок для вчителів, то і школа, і житловий будинок є основними будинками).
⭕️ Гаражі, що належать до господарських (присадибних) будівель житлових будинків садибного типу, садових та дачних будинків не підлягають технічній інвентаризації як самостійні об’єкти нерухомого майна.
Під час технічної інвентаризації машиномісць у паркінгах з влаштованими гідравлічними (електричними) підйомниками технічний паспорт на окремі рівні одного машиномісця не виготовляється. Технічний паспорт у такому разі виготовляється один із зазначенням висоти. Межі машиномісця визначаються проектною документацією та нанесеною розміткою.
Інші положення проєкту
📌 Створення інвентаризаційних справ, матеріалів технічної інвентаризації, технічних паспортів з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва здійснюється з моменту її запровадження.
💥 Фізичним особам – підприємцям або юридичним особам, які відповідно до частини другої статті 393 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проводять технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна протягом трьох років з моменту запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва забезпечити внесення до Реєстру будівельної діяльності матеріалів технічної інвентаризації, створених у період з 01.01.2013 до моменту запровадження ЄДЕССБ.
Ⓒ 2020