Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель» з метою врегулювати відносини щодо здійснення консолідації земель сільськогосподарського призначення шляхом визначення організаційно-правових засад консолідації таких земель, підстав, способів та порядку проведення консолідації земель, а також пропонується визначити новий вид документації із землеустрою відповідно до якої здійснюватимуться заходи, пов’язані із проведенням консолідації земель.
ℹ️ Вказаний документ повторно направлено на погодження в Державну регуляторну службу (попереднього разу (11.12.20220 року ДРС відмовила у погодженні).
Так, зокрема, запропоновано внести зміни до Земельного кодексу України:
- додати положення про право викупу польових доріг (у разі, якщо особа набуває у власність всі земельні ділянки, як обслуговуються польовою дорогою, вона має право на викуп відповідної частини польової дороги в порядку, визначеному статтею 128 цього Кодексу, за нормативною грошовою оцінкою).
- додати статтю про право особи вимагати обміну суміжної земельної ділянки сільськогосподарського призначення
🎯 Також попронується внести зміни до Закону України Про оренду землі щодо можливості укладення договору суборенди земельної ділянки у масиві земель сільськогосподарського призначення на користь особи, що використовує інші земельні ділянки в такому масиві на будь-якому правовому титулі, без згоди власника земельної ділянки.
🎯 Окрім того, проектом запропоновано виключити положення щодо можливості обміну правами користування лише у випадку наявності «істотної частки» прав користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, розташованими у межах масиву таких земель.
🎯 Проект акту містить норму стосовно нотаріального посвідчення підписів власників земельних ділянок стосовно яких передбачається зміна меж, обмін та інші способи консолідації земель (з метою встановлення механізмів захисту прав на землю суб’єктів консолідації).
🛑 Поруч із цим, законопроектом запропоновано виключити ст. 3 та ст. 5 Закону України «Про особисте селянське господарство», та, відповідно, прибрати із Закону норму, знідно з якою громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства.
Юрій Брикайло, DREAMDIM & URBANDATA
Ⓒ 2021