Держархбудконтроль та нагляд не відновлено, і будь-які перевірки ДАБІ та їх результати є на сьогодні нелегітимними

30 грудня 2020 року було відновлено дію Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» (згідно з Постановою КМУ №1339 від 16.12.2020 року). Одразу після цього почала з'являтися інформація про те, що тепер відновляться перевірки ДАБІ, і буде покладено край тому хаосу з незаконними забудовами, який мав місце попередні 9 місяців. Але давайте проаналізуємо чи дійсно стали можливими будь-які перевірки суб'єктів містобудування після 30.12.20200 року.

Варто нагадти, що дію Порядку здійснення держархбудконтролю було зупинено ще 18 березня 2020 року Постановою КМУ від 13.03.2020 року №219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду».

⭕️ Проте, незважаючи на відновлення 30 грудня 2020 року дії ПКМУ №553, станом на сьогодні державний архітектурно-будівельний контроль (та нагляд) не може здійснюватися досі ні територіальними органами (структурними підрозділами) ДАБІ України, ні виконавчим органам з питань держархбудконтролю сільських, селищних, міських рад! Усі перевірки після 18.03.2020 року, які проводяться або вже проведені, є незаконними.ДАБІ України та її територіальні органи

Поставновою КМУ від 13.03.2020 року №218 було, зокрема, викладено в новій редакції Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

Так, з 18.03.2020 року ДАБІ України (та її структурні підрозділи) реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду виключно в частині надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

❗️ Таким чином, здійснювати контроль та нагляд після 18 березня 2020 року ні Держархбудінспекція, ні її територіальні органи не можуть.

Жодних змін до Положення про ДАБІ України, які б відновили здійснення контролю та нагляду, на сьогодні не внесено.

У випадку незаконності перевірки, акт індивідуальної дії, прийнятий за її результатами, автоматично підлягає скасуваннюВиконавчі органи з питань держархбудконтролю сільських, селищних, міських рад

Вказані органи не «підпадають» під дію Положення про ДАБІ України, і тому починаючи з 30.12.2020 року деякі місцеві органи ДАБК почали робити спроби здійснювати перевірки, складати за результатами таких перевірок акти, протоколи, приписи та виносити постанови, яким притягають до відповідальності суб'єктів містобудування.

Проте, всі ці дії є незаконними, оскільки відповідно до положень Постанови КМУ №554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури», головний  державний  інспектор, головний інспектор будівельного нагляду та інші посадові особи, які виконують функції із здійснення державного архітектурно-будівельного  контролю, віднесені до переліку осіб, які зобов’язані пройти професійну атестацію та отримати кваліфікаційний сертифікат, для того, щоб здійснювати заходи державного архітектурно-будівельного контролю (планові та позапланові перевірки) та нагляду.

Отже, на сьогодні наявність кваліфікаційного сертифіката є обов’язковою умовою для проведення планових або позапланових перевірок суб'єктів містобудування. До Постанови №554 запропоновано внести зміни, але вони досі не прийняті.

❌ Але на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції України, на сайті Міністерства розвитку громад та територій (Мінрегіону) та в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва у відповідних реєстрах відсутня інформація про наявність хоч одного подібного кваліфікаційного сертифіката!

❗️ Таким чином, станом на сьогодні (починаючи з 18.03.2020 року) немає жодної особи, яка пройшла б відповідну професійну атестацію, отримала кваліфікаційний сертифікат і отримала право здійснювати заходи державного архітектурно-будівельного контролю (планові та позапланові перевірки) та нагляду.

Акт ДАБІ, складений стосовно замовника будівництва, не може бути підставою для притягнення до відповідальності підрядника

Окрім того, з 18.03.2020 року діє тимчасова (до закінчення карантину) заборона проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (Закон №533 від 17.03.2020 року).

🏠  Містобудування в Україні

Юрій БрикайлоDREAMDIM & URBANDATA

Ⓒ 2021

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *