Закон про карантин (№530-IX від 17.03.2020) та реєстрація документів органами ДАБК

В березні 2020 року, в самому початку пандемії та карантину в Україні, було прийнято Закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) (№530-IX від 17.03.2020).

Прикінцеві положення вказаного Закону, а саме підпункт 3 пункту 2 розділу II, містять наступну норму: з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Як довго тепер можуть розглядатися подані документи?

З 17.03.2020 року строки надання будь-яких адміністративних послуг, фактично, стали необмеженими! Документи можуть розглядатися і кілька місяців...



🔎 До адміністративних послуг у сфері містобудування, зокрема, відносяться: видача будівельного паспорту та містобудівних умов і обмежень, реєстрація повідомлень та декларацій органами ДАБК, видача дозволів та сертифікатів про готовність об'єктів до експлуатації.

І це лише невеликий відсоток послуг, які є адміністративними (тут можна також зазначити державну реєстрацію прав, отримання витягів ДЗК, ліцензій, сертифікатів, висновків, дозволів і ще десятків різних документів).

Таким чином, документи на будпаспорт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або декларація по будівельній амністії можуть бути розглянуті як в строк 5 або 10 робочих днів, так і не бути розглянутими за 2-3-5 місяців!

Якщо згадати період березня-травня 2020 року, то дійсно було закрито державні установи, і навіть ЦНАПи в більшості своїй припинили роботу, отже вчасне надання адміністративних послуг було насправді ускладнено (як і в період локдауну в січні 2021 року).

Але вже з літа 2020 року надання більшості адміністративних послуг відновилося в звичному режимі, документи почали розглядатися вчасно (без особливих затримок).

Разом із цим вже з осені 2020 ситуація почала змінюватися...

Оскільки в цьому матеріалі я хотів звернути увагу більше на блок послуг, що стосуються містобудування, зокрема, видачі будпаспортів, МУО, реєстрації ДАБІ повідомлень та декларацій, видачі дозволів та сертифікатів, то нижче напишу саме про ситуації з цими послугами.

Так, окремі органи ДАБК (в більшості своїй мова йде про місцеві органи, які отримали повноваження від ДАБІ України) почали розглядати подані до них документи місяцями — не реєструючи їх і не повертаючи на доопрацювання; а на подані запити щодо статусу розгляду документів, направляли відповіді з посиланням на процитований вище пп. 3 п. 2 розділу II Закону №530.

Поруч із цим, вказані органи (за офіційною інформацією з Реєстру ДАБІ) паралельно із зупиненням строків розгляду документів для одних заявників, здійснювали реєстрацію повідомлень, декларацій тощо для інших.



Нажаль орієнтовно з жовтня 2020 року все частіше органи ДАБК і органи архітектури та містобудування почали посилатися на відповідне положення Закону №530, і строки розгляду документів збільшилися іноді в 3-5 разів. Звісно, за офіційною статистикою захворюваності на COVID-19 це був період суттєво зростання кількості хворих, що об'єктивно могло вплинути на роботу цих органів.

🎯 Фактично, проблема в тому, що Закон №530 дозволяє не розглядати будь-які подані документи до кінця карантину (який триває вже 10 місяців, і поки невідомо, коли скінчиться). Подібна норма Закону №530 «створила» нові можливості для зловживань (корупції): зараз посадова особа відповідного органу може самостійно вирішувати чиї документи розглядати в строк, а чиї відкладати в шухляду, а чиї взагалі не розглядати. З власного досвіду можу сказати, що деякі документи про прийняття в експлуатацію не розглядаються органами ДАБК по 5 місяців, а документи на отримання будпаспортів не розглядаються по 2-3 місяці (хоча строк надання відповідних адмінпослуг становить 10 робочих днів).

Що я можу зробити, якщо документи не розглядаються вже місяць?

✔ Нажаль, адекватного шляху змусити відповідний орган розглянути подані документи немає. Є можливість шляхом запитів отримати інформацію про те скільки та яких документів і за який період надійшло до цього органу; отримати інформацію скільки часу розглядався кожен такий документ, і потім апелювати до цих даних вимагаючи розглянути в такі ж строки і подані вами документи.

На мою думку, положення пп. 3 п. 2 розділу II Закону №530 має бути переглянуто, і встановлено обмеження максимального строку надання адміністративних послуг (наприклад, не більше 30 календарних днів); а деякі види послуг мають взагалі надаватися виключно у встановлений законодавством строк (без можливості його пролонгації).

🏠  Містобудування в Україні

Юрій БрикайлоDREAMDIM & URBANDATA

Ⓒ 2021

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *