07 червня 2020 року набрав чинності Закон України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних». Вказаний закон вводиться в дію 01.01.2021 року!
Закон встановлює єдину державну політику з питань створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних, спрямовану на забезпечення ефективного прийняття управлінських рішень органами державної влади та місцевого самоврядування, виключення дублювання робіт та витрат державного бюджету на створення геопросторових даних на усіх рівнях державного управління та місцевого самоврядування, задоволення потреб суспільства у всіх видах географічної інформації, інтегрування України до європейської та глобальної інфраструктури геопросторових даних.
📌 На даний час геоінформаційні ресурси в державному секторі створюються за відомчим принципом без узгодженої технологічної політики та єдиних методичних засад. Процеси збирання, вимоги до структури, складу та якості геопросторових даних не координуються, дані реєструються з використанням різних масштабів, систем класифікації та програмно-технологічних засобів. Нескоординована діяльність призводить до неузгодженості інформаційних потоків і дублюванню дорогих та трудомістких вишукувальних робіт із збирання і формування даних, збільшення витрат при зниженні якості та цінності інформації. У результаті, за рахунок бюджетів різних рівнів (державного, обласного, районного та міського) у органах державної влади чи органах місцевого самоврядування збирається та оновлюється однакова інформація (наприклад, відомості про фізичних та юридичних осіб, про нерухоме майно, інженерні комунікації, реєстри адрес, матеріали аерозйомки місцевості тощо).
✅ Законом передбачено:
- забезпечення відкриття у мережі Інтернет геопросторових даних та метаданих, які створюються у публічному секторі та підприємствами – монополістами;
- встановлення правових основ діяльності зі створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних;
- встановлення принципів створення та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних;
- забезпечення міжгалузевої інтеграції геопросторових даних та даних кадастрів;
- формування сучасної системи забезпечення потреб суспільства у всіх видах географічної інформації.
Геопросторові дані
Геопросторові дані — сукупність даних про об’єкт, що характеризується певним місцезнаходженням на Землі і визначеними у встановленій системі просторово-часовими координатами.
🎯 Базовими геопросторовими даними є відомості про:
- координатно-просторову основу геопросторових даних;
- державний кордон України;
- адміністративно-територіальні одиниці, в тому числі їх межі;
- об’єднані територіальні громади, в тому числі межі їх територій;
- гідрографічні об’єкти та гідротехнічні споруди;
- населені пункти, в тому числі їх вулично-дорожню мережу;
- будівлі та споруди;
- автомобільні дороги;
- залізниці;
- інженерні комунікації;
- аеропорти, морські та річкові порти;
- рослинний покрив та ґрунти;
- земельні ділянки;
- реєстри вулиць та адреси об’єктів;
- географічні назви;
- цифрову модель рельєфу;
- ортофотоплани.
🎯 До профільних геопросторових даних належать всі види галузевих і тематичних геопросторових даних, які створюються на основі базових геопросторових даних.
🔎 Додатком до Закону затверджено та визначено Набори (види) геопросторових даних!
⭕️ Так, зокрема, з 01.01.2021 року:
🎯 містобудівний кадастр має включати геопросторові дані, метадані та сервіси, оприлюднення, інша діяльність з якими та доступ до яких здійснюються у мережі Інтернет згідно із Законом України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних»;
🎯 державний земельний кадастр включає геопросторові дані, метадані та сервіси, оприлюднення, інша діяльність з якими та доступ до яких здійснюються у мережі Інтернет згідно із Законом України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних».
Законом також зобов'язано Кабінет Міністрів України розробити та реалізувати Порядок функціонування національної інфраструктури геопросторових даних. Зокрема, необхідно визначити, які органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та інші держателі відповідальні за створення та оновлення геопросторових даних та метаданих.
Відповідальність
❗️ Законом запроваджується відповідальність за порушення прав на геопросторові дані та метадані (ст. 51-4 КУпАП):
Незаконне привласнення геопросторових даних та метаданих, їх втрата або несанкціоноване знищення, а також порушення порядку створення і використання геопросторових даних та метаданих — тягнуть за собою накладення штрафу від ста до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ⓒ 2020