Земельний податок 2019: ставки, пільги, відповідальність

Земельний податок у 2019 році мають сплачувати власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі – фізичні та юридичні особи (ст. 14.1.72 Податкового кодексу України, ст. 269.1 ПКУ).

 

Об'єктами оподаткування земельним податком є:
  • земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
  • земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Розмір (ставка) земельного податку

Органи місцевого самоврядування самостійно встанoвлюють ставки плати за землю тa пільги щодо земельного податку, щo сплачується на відповідній території.

 

📎 Відповідні рішення мають бути оприлюднені та, як правило, бути доступними онлайн — на сайтах відповідних органів або на сайті Державної фіскальної служби України.



  1. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування — не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь — не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель — не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
  2. Ставка податку встановлюєтьcя у розмірі нe більше 12 відсотків їx нормативної грошової оцінки зa земельні ділянки, якi перебувають у постійному користуванні cуб'єктів господарювання (крiм державної тa комунальної форм власності).
  3. Ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються:
  • за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, – у розмірі не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області,
  • для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі,
  • для лісових земель – не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі.
📌 Встановлені відповідним органом ставки земельного податку на 2019 рік діятимуть виключно за умови, що такий орган прийняв рішення і офіційно його оприлюднив до 15.07.2018 року! В противному випадку, застосовуватимуться ставки, які діяли у 2018 році.

✅ В місті Києві ставки земельного податку затверджені Рішенням КМР від 23 червня 2011 року N 242/5629 Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві.

Пільги по сплаті земельного податку

У 2018 році було внесено зміни до ст. 281 Податкового кодексу України щодо пільг по сплаті земельного податку, згідно з якими було, зокрема, скасовано обмеження застосування пільги із сплати земельного податку фізичним особам лише до однієї ділянки.
⭕️ Так, згідно ст. 281 ПКУ, від сплати земельного податку у 2019 році звільняються:
⭕️ Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
  • для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;
  • для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.
Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
📍 Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 статті 281 ПКУ, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву.



Строк сплати податку

⭕️ Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності на земельну ділянку, а у разі припинення права власності або користування земельний податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності у поточному році.
⭕️ Земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів.

 

Базовим податковим (звітним) періодом для сплати земельного податку є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідальність та звільнення від неї

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
⭕️ Фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання, у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у встановлені строки (ст. 287 ПКУ).
 
 
 
Ⓒ 2019

 

16 Відповісти на “Земельний податок 2019: ставки, пільги, відповідальність”

  1. Я інвалід 3 групи Чорнобиля, маю в користуванні приватизовані земельні паї.Чи підлягають вони оподаткуванню?

    1. Якщо Ви є власником земельного паю, то згідно ст. 281 ПКУ, від сплати земельного податку у 2019 році звільняються: зокрема, інваліди першої і другої групи (тобто Ви не входите) та фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

  2. Доброго дня. Я власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення 0.19га. У 2018 році я заплатила 59гривень податку, а в цьому році мені принесли 222гривні. При цьому принесли лиш вчора, тобто 26 липня і сьогодні секретар сільради повідомила, що там вже є пеня. Офіційного листа повідомлення не було лиш папірець з сумою і там написано, що це податок за город. Натомість в сільраді мені кажуть, що повідомлення були розвішені на зупинках.Чи повинна я платити цю пеню і чи правомірним є збільшення податку за рік на 300%? Дякую

    1. Доброго дня!

      Щодо розміру податку, то він залежить від нормативної оцінки, а також його розмір регулюються місцевими радами.

      Повідомлення про необхідність оплати Ви мали отримати офіцційно до 01.07.2019 року, і Ви маєте 60 днів на оплату.

      Пеня, можлива лише після спливу вказаного періоду.

  3. Чи надається пільга зі сплати земельного податку іноземцю-пенсіонеру, який є власником земельної ділянки

    1. Окремо для пенсіонерів пільг по податку на нерухоме майно не встановлено Кодексом.

  4. Доброго дня. Підскажіть будь ласка, якщо чоловік учасник бойових дій, а земельне угіддя належить дружині, чи має право дружина на льготу при сплаті земельного податку? Дякую

  5. Доброго здоров'я! Я власник приватизованої ділянки садового товаривства.Маю 2 участка по 6 соток.Сказали заплати за кожен 220грн.Чи це так законно? Інші власники чують це вперше.

    1. Доброго дня!

      Прийшли податкові повідомлення-рішення? Чи подавали Ви заяву про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги?

  6. Доброго дня. Чому серед пільгових категорій громадян, що звільняються від сплати земельного податку, відсутні сім'і, які виховують дітей з інвалідністю? Дякую.

    1. Доброго дня!

      Нажаль відповіді на це я не знаю. Автори Податкового кодексу написали саме так.

      Але місцеві органи іноді встановлюють додаткові пільги по сплаті податку — пошукайте рішення по своєму населеному пункті.

  7. Я купила участок земли, сделка оформлена нотариусом. Нужно ли мне идти в налоговую для регистрации участка и расчета суммы налога на землю?

    1. Ні, не потрібно.

      Інформація про ділянку є в Реєстрі, податкова має туди доступ.

    1. Доброго дня! Нажаль мені не відомо чому, оскільки багатодітні родини звільнені від сплати земельного податку на ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм (ст. 281 ПКУ).

      Вам необхідно звернутися до податкового органу та оскаржити податкове повідомлення-рішення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *