Земельний податок 2020: ставки, пільги, відповідальність

Земельний податок (за 2019 рік) у 2020 році мають сплачувати власники земельних ділянок (паїв) та постійні землекористувачі – фізичні та юридичні особи (ст. 14.1.72 Податкового кодексу Українист. 269.1 ПКУ). Об'єктами оподаткування земельним податком є:

 • земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
 • земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Податок на нерухомість в 2020 році

Розмір (ставка) земельного податку

Органи місцевого самоврядування самостійно встанoвлюють ставки плати за землю тa пільги щодо земельного податку, щo сплачується на відповідній території.

Відповідні рішення мають бути оприлюднені та, як правило, бути доступними онлайн — на сайтах відповідних органів або на сайті Державної фіскальної служби України.

 1. Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування — не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь — не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель — не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
 2. Ставка податку встановлюєтьcя у розмірі нe більше 12 відсотків їx нормативної грошової оцінки зa земельні ділянки, якi перебувають у постійному користуванні cуб'єктів господарювання (крiм державної тa комунальної форм власності).
 3. Ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюються:
 • за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, – у розмірі не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області,
 • для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% та не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі,
 • для лісових земель – не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки площі ріллі.

🎯 КИЇВ: в місті Києві ставки земельного податку затверджені Рішенням КМР від 23 червня 2011 року №242/5629 Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві.

У столиці для присадибних, дачних та садових ділянок ставка земельного податку складає 1% від їх нормативної оцінки.Пільги по сплаті земельного податку

Так, згідно ст. 281 ПКУ, від сплати земельного податку у 2019 році звільняються:

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

 • для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;
 • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;
 • для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.

Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 статті 281 ПКУ, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітного) періоду, у якому подано таку заяву.


style="display:block"
data-ad-format="fluid"
data-ad-layout-key="-fb+5w+4e-db+86"
data-ad-client="ca-pub-2601889031568289"
data-ad-slot="5406117927">

Строк сплати податку

Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності на земельну ділянку, а у разі припинення права власності або користування земельний податок сплачується за фактичний період перебування землі у власності у поточному році.

⚠️ Земельний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів.

Базовим податковим (звітним) періодом для сплати земельного податку є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідальність та звільнення від неї

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

 • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
 • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

⭕️ Фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання, у разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове (податкові) повідомлення-рішення у встановлені строки (ст. 287 ПКУ).

🏠 Містобудування в Україні

ℹ️ Telegram-канал

Юрій Брикайло, DREAMDIM

Ⓒ 2020

10 Відповісти на “Земельний податок 2020: ставки, пільги, відповідальність”

 1. Як дізнатися за яку землю податок прийшов,і де вона находиться?

  1. Доброго дня!

   Якщо встановити за податковим повідомленням-рішенням цього неможливо, то подати запит в податкову.

 2. Добрий день. Як оплатити податок за землю, якщо загубили квитанцію ( податкове рішення)?

  1. Доброго дня!

   Або звернутися в податкову особисто, або подати письмовий запит.

 3. Податкова не надсилає повідомлень про податок, пояснюючи це відсутністю коштів на поштові витрати. У зв'язку за крантином подактова не приймає людей. Потрапити до них складно, враховуючи, що живемо в Києві, а земельна ділянка у Київській обл. Чи буде нараховано штраф і пеня, якщо заплатити уже в 2021 році? Знаю, можна платити через особистий кабінет. Але у податковій за телефоном відловіли, що не знають, де отримати електронний пілпис і чи спрацює електронний підпис, отриманий у Приватбанку.

  1. Вітаю!

   Якщо Ви не отримали податкове-рішення, то сплачувати Ви не повинні.

   Штраф/пеня тощо може бути нараховано, якщо Ви не оплатите в 60-тиденний термін з моменту отримання подактвого повідомлення-рішення.

 4. Доброго дня! Прийшла квитанція нам( в квитанції є Прізвище Ім'я та Побатькові але адреса інакша на якій ми не живемо,і незнаємо де це знаходиться(номеи будинку і вулиця не наша) але прийшла сплата і що ми заборговали! Нам потрібно платити? Чи як?

  1. Вітаю!

   Якщо Ви отримали податкове повідомлення-рішення і є власниками ділянки, то я б радив звернутися в податкову (або письмово, або особисто). Якщо ж у Вас у власності немає ділянок, або Ви не маєте платити податок (пільги тощо), то теж раджу звернутися письмово.

  1. Вітаю!

   Потрібно дивитися Рішення поВашому населеному пункту, там може бути така пільга.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *