05 січня 2021 року Мінрегіон оприлюднив проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки».
✅ Розглянемо основні зміни, які запропоновано:
🎯 Можливість подання документів в електронному вигляді через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ), а не тільки в паперовому вигляді через ЦНАП.
🎯 Звіт про проведення технічного огляду дачного чи садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам може створюватися виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності як електронний документ з присвоєнням реєстраційного номера. Тобто паперовий примірник тепер взагалі не буде виготовлятися.
🎯 Рішення про переведення дачного чи садового будинку у жилий будинок або про відмову в такому переведенні створюватиметься виключно з використанням Реєстру будівельної діяльності як електронний документ з присвоєнням реєстраційного номера та підписується керівником уповноваженого органу з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
❗️ Пропонується суттєво розширити перелік підстав для відмови в переведенні:
- неподання документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку;
- виявлення в поданих документах недостовірних відомостей;
- встановлення відсутності у дачному чи садовому будинку діючої протягом року системи опалення для забезпечення експлуатації будинку та/або її невідповідність державним будівельним нормам, що встановлюють вимоги до опалення, вентиляції та кондиціонування;
- встановлення наявності у дачному чи садовому будинку деформацій, що можуть призвести до втрати несучої здатності конструкцій та руйнування будинку, за оцінкою механічного опору та стійкості несучих конструкцій;
- встановлення невідповідності намірів переведення дачного чи садового будинку в житловий будинок вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
📍 Тут потрібно окремо звернути увагу на відповідність вимогам містобудівної документації: якщо на сьогодні механізм дозволяє переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки; то після змін буде також встановлюватися відповідність вимогам містобудівної документації, що, на мою думку, унеможливить переведення для великої кількіості садових та дачних будинків (до того часу, поки не буде внесено зміни до генеральних планів тощо).
🎯 В заяві на переведення тепер потрібно буде в обов'язковому порядку зазначати реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна. Для тих, в кого право власності було оформлено до 01.01.2013 року, необхідно буде звертатися до державного реєстратора та вносити дані про свій садовий чи дачний будинок до Державного реєстру речових прав.
Реєстрація місця проживання (прописка) в садовому будинку
Рішення про переведення є підставою для використання дачних і садових будинків як житло, зокрема для реєстрації місця проживання.
Поруч із цим, навіть без переведення, реєстрація за адресою житла фізичної особи, зокрема, садового будинку, є можливою та повністю узгоджується зі статтями 6, 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Ⓒ 2021
Гарна думка. Думаю що коригування містобудівної документації обовьязково . Це і інфраструктура і громадські зони,інженерні мережи, а також ширина вулиць. Як що будем придержуватись ДБН.
Хай законодавець дозволить проводити реєстрацію місця проживання в садових будинках, а також проводити до них газопостачання — і питання переведення садових будинків в житлові зникне зовсім.
Не треба з повітря створювати проблему.
На сьогоднішній день садових будинків, які не відповідають нормативам житлового будинку фактично не будують.
І цей порядок — ще одна головна біль забудовникам, яка вирішує проблему тільки частково. Тому що в садовому товаристві змінити цільове призначення ділянки під будівництво житлового будинку практично нереально без внесення змін до генерального плану населеного пункту.
А якщо власник будівлі згідно цього порядку переведе садовий будинок в житловий, а земельна ділянка не оформлена, то це в подальшому унеможливлює отримати кадастровий номер і провести приватизацію землі, так як порушено цільове використання земельної ділянки.